Experimental investigation of turbulent flow and wind comfort characteristics of fractal wind fences
Fraktal rüzgar bariyerlerinin türbülanslı akış ve rüzgar konforu özelliklerinin deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 461946
  2. Yazar: ŞEMSİ ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KURÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Fraktal rüzgar bariyerlerinin arkasındaki türbülanslı akışın özellikleri oldukça yeni bir araştırma konusudur. Fraktal bariyerle ilgili önceki çalışmalar, geleneksel bariyerlerle karşılaştırıldığında, akış özelliklerinde belirgin farklılıklar bulunduğunu göstermiştir. Bu çalışma, fraktal rüzgar bariyerlerinin türbülanslı akış ve rüzgar konforu özelliklerini araştıran bir deneysel çalışmanın sonuçlarını ve karşılaştırmalarını sunmaktadır. Üçü fraktal geometrili, aynı yükseklik, genişlik ve geçirgenlik değerlerine sahip dört farklı rüzgar bariyeri test edilmiştir. Deneyler, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezindeki (ODTÜ RÜZGEM) emme tipi rüzgar tüneli içerisinde gerçekleştirilmiştir. Bariyerler etrafındaki hız alanı PIV tekniği ile ölçülmüş ve bariyer yüksekliğine dayanan Reynolds sayısı 53794 olarak hesaplanmıştır. Yakın çevrinti bölgesinde, akım doğrultusundaki ve düşey yöndeki ortalama hız ile vortisite gibi ortalama akış özelliklerinin; ve türbülans özelliklerinin, bariyerlerin açıklıklarından geçen jet akışlarından ve set girdaplarından doğrudan etkilendiği gözlemlenmiştir. Geleneksel bariyerin açıklıklarından geçen jet akışları oldukça düzenli olup hızlı bir şekilde karışsa da, fraktal bariyerlerin düzensiz jet akışları uzak mesafeleri etkilemektedir. Bariyerlerin rüzgar konfor özelliklerini araştırmak için rüzgar hızı düşürme katsayı ve koruma parametresi olmak üzere iki farklı boyutsuz parametre hesaplanmıştır. Bu tezin çalışmasında elde edilen sonuçlar ışığında farklı fraktal bariyer türleri ile yüksek düzeyde rüzgar hızı düşüşünün ve korunma verimliliğinin sağlanabileceği gösterilmiştir. Ayrıca, fraktal bariyerler, arkalarında istenilen rüzgar koşullarına göre fraktal geometrilerinin özel tasarımının da mümkün olabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The characteristics of turbulent flow behind the fractal fences are rather new research area. Previous studies on fractal fences showed that there are clear differences in the flow characteristics as compared with the conventional fences. This study presents the results and comparisons of an experimental study that investigates the turbulent flow and wind comfort characteristics of fractal wind fences. Four different wind fences, three of which have fractal geometries, with the same height, width, and porosity ratio were tested. The experiments were conducted in a suction-type wind tunnel at the Center for Wind Energy, METU. Velocity field around the fences were measured with PIV technique and Reynolds number based on the fence height (Re) was calculated as 53794. It is observed that in the near wake region, mean flow field characteristics such as streamwise and vertical velocity, vorticity, and turbulent flow characteristics are directly affected by the jet flows passing through the openings and bar wakes of the fractal fences. Although jet flow passing through the gaps of the conventional fence are quite uniform and mix out quickly, there are non-uniform jets at fractal fences which affect far downstream distances. Moreover, in order to investigate the wind comfort characteristics of the fences, two different dimensionless parameters which are wind speed reduction coefficient and shelter parameter are calculated. The results show that high degree of wind velocity reduction and shelter efficiency can be achieved by different fractal types of fences. Furthermore, fractal fences may allow custom design of their fractal geometries according to the desired wind conditions in the downstream regions.