Free vibration analysis of functionally graded rectangular nano-plates considering spatial variation of the nonlocal parameter
Lokal olmayan parametrenin uzaysal değişimini göz önönde bulundurarak fonksiyonel derecelendirilmiş dikdörtgen nano plakların serbest titreşim analizleri
  1. Tez No: 461953
  2. Yazar: ATA ALIPOUR GHASSABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN DAĞ, PROF. DR. ENDER CİĞEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma fonksiyonel derecelendirilmiş dikdörtgen nano-plakların serbest titreşimleri analizi için yeni lokal olmayan elastisite teorisi bazında bir analiz yöntemini sunmaktadır. Bu yöntem lokal olmayan parametrenin uzaysal değişiminin göz önünde bulundurulmasına imkan tanımaktadır. Yönetici kısmı diferansiyel denklemler ve ilgili sınır koşulları varyasyonel yaklaşım kullanılarak ve Hamilton prensibi uygulanarak türetilmiştir. Derivasyonda gereken tüm malzeme özelliklerinin kalınlık koordinatı fonksiyonları olmaları varsayılmaktadır. Kirchhoff, Mindlin, ve üçüncü dereceden kesme deformasyon teorisi adlarında üç farklı plak teorileri ile ilgili sayısal sonuçları üretebilmek için yerdeğiştirme alanı birleştirilmiş bir yöntem ile ifade edilmiştir. Denklemler genelleştirilmiş diferansiyel kare yapma metodu ile sayısal olarak çözülmüştür. Önerilen yöntemler literatürde mevcut sonuçlar ile yapılan karşılaştırmalar vasıtasıyla doğrulanmıştır. Daha fazla sayısal sonuçlar serbest titreşim altında basit mesnetli ve ankastre fonksiyonel derecelendirilmiş nano-plaklar göz önünde bulundurularak üretilmiştir. Bu sonuçlar boyutsuz plak uzunluğu, plak teorisi, lokal olmayan parametre oranı, ve üstel indeks gibi faktörlerin doğal titreşim frekanslar üzerinde etkilerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents a new nonlocal elasticity based analysis method for free vibrations of functionally graded rectangular nano-plates. The method allows taking into account spatial variation of the nonlocal parameter. Governing partial differential equations and associated boundary conditions are derived by employing the variational approach and applying Hamilton's principle. All required material properties are assumed to be functions of thickness coordinate in the derivations. Displacement field is expressed in a unified way to be able to produce numerical results pertaining to three different plate theories, namely Kirchhoff, Mindlin, and third-order shear deformation theories. The equations are solved numerically by means of the generalized differential quadrature method. Proposed procedures are verified through comparisons made to the results available in the literature. Further numerical results are generated by considering functionally graded simply-supported and cantilever nanoplates undergoing free vibrations. These findings demonstrate influences of factors such as dimensionless plate length, plate theory, nonlocal parameter ratio, and power-law index upon natural vibration frequencies.