On-line web-based structural evaluation program development for existing reinforced concrete buildings against earthquakes
Mevcut betonarme binaların deprem yükü altında yapısal performans değerlendirmesi yapan internet tabanlı yazılım geliştirilmesi
- Tez No: 461954
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Yapısal durum tespiti, deprem riski altındaki ülkelerde, bina stokunun yaşlı ya da şüpheli binalar için, büyük bir deprem sonrasında ya da büyük deprem şartnamesi değisiklikleri sonrasında incelenmesi gerektiği için popüler bir alandır. Bu konuda birçok teknik önerilmiştir, ancak bu yöntemlerin, birçok avantajına rağmen internet tabanlı teknolojilerle birleştirilmesi nadirdir. Bu avantajlardan bazıları bina durum veri tabanlarının oluşturulması, diğer bulut bilişim sistemleri ile entegrasyon (örneğin GIS), donanım yeteneklerinin kullanılabilmesi (fotoğraf çekme, ses kayıtları, ivme ölçerler ile titreşim ölçülmesi, GPS ile yer bulma... vb.), otomatik yapılacak basit analizler ve raporlama, çok sayıda kişiye ve geniş coğrafi alanlara ulaşabilme, mobil platformlarla (akıllı telefon, tablet) işlemlerin hareket halinde de uygulanabilir olması şeklindedir. Geliştirilen internet tabanlı sistemin yapısı üç ana modülden oluşmaktadır; kullanıcı tarafı, analiz sunucusu ve veri tabanı sunucuları. Sistem iki seviye analiz yapmaktadır. Bu çalışmada, mevcut değerlendirme metotları internet tabanlı analiz yazılımına eklenmiş, ayrıca yeni geliştirilmiş değerlendirme metotları önerilmiş ve geliştirilmiştir. ˙Ilk yöntem bina sakinleri ve teknik olmayan kişiler tarafından girilebilen basit gözlemle elde edilebilen parametreler (kat sayısı, pencere boyutu... vb.) üzerinden bina değerlendirmesi yapmaktadır. ˙Ikinci yöntem ise kolon boyutları ve yerleri gibi daha detaylı veri girişine ihtiyaç duymaktadır. İlk seviye yöntem, yeni değerlendirme parametrelerinin eklenmesi ve bu parametrelerin birbiriyle etkileşimlerinin arttırılması (örneğin zemin tipi ve kat sayısı/periyot gibi) şeklinde geliştirilmiştir. İkinci geliştirilen yöntem ise minimum yapısal analiz ile daha detaylıdır ve tam üç boyutlu sonlu elemanlar analizini yaklaşık olarak taklit etmektedir. Geliştirilen basit ve daha detaylı yöntemler deneysel olarak internet ortamına uyarlanmış, rastgele oluşturulmuş binalar için diğer birinci seviye yöntemler ve SAP2000 analizleri ile kontrol edilmiş ve başarılı korelasyonlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Structural assessment is a very hot topic in earthquake-prone countries since the evaluation of building stock is necessary for existing aged or shady buildings, after a major earthquake, or after major seismic code changes. Many different techniques are proposed in this context, but there are very limited studies on applying assessment methods using internet-based technologies even though web-based approaches will have many advantages such as formation of a building condition database, integration with other cloud services (like GIS), implementing hardware capabilities (taking photos, voice recording, vibration measurements by accelerometers, geolocation by GPS. . . etc.), automated simple analysis and reporting, access and applicability to many users and large geographic areas, and mobilization of the process using mobile platforms (smartphones and tablets). The structure of the developed on-line system has three root modules; client, analysis server, and database servers. The system performs two levels of assessment. In this study, existing assessment methods have been implemented to the web-based analysis tool as well as new improved assessment techniques are proposed. The first method evaluates a building based on simple observable parameters (such as number of floors, window sizes. . . etc.) that can be entered by residents and non-technical people as well, while the second level requires a more comprehensive data entry including column locations and column geometric dimensions. The first level method has been improved by adding additional evaluation parameters and increased interaction between these parameters such as soil condition and building height (or period). The second developed technique is more advanced and has minimal structural analysis while approximately mimicking a full three-dimensional finite element analysis. The developed simplistic method and the advanced method are both experimentally implemented to the internet and results are correlated with other first level and SAP2000 analyses for randomly generated buildings and successful correlations were obtained.