An institutional analysis of corporate social responsibility in the Turkish banking sector
Türk bankacılık sektöründe kurumsal sosyal sorumluluğun kuramsal bir analizi
- Tez No: 462021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİSAN SELEKLER GÖKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bir şirketin sorumluluklarının nelerden oluştuğu, uzun süredir devam eden bir tartışma konusudur. Şirketlerin sadece paydaşlarına karşı sorumlu olduğunu savunan iktisadi görüş evirilmiş ve tüm çıkar gruplarını da dahil ederek genişlemiştir. Günümüzde, şirketlerin, tüzel kişiler olarak, içinde yer aldıkları topluma katkıda bulunmaları beklenmektedir. İnsanların, iş dünyasının toplum üzerindeki etkileri konusunda giderek bilinçlenmeleri ve hassaslaşmaları sonucu, şirketlerin sosyal sorumluluklarını yerine getirme çabaları, varlıklarını sürdürebilmeleri için azami önem kazanmıştır. Bu bağlamda, bu çalışma Türk bankacılık sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) uygulamalarını kurumsal açıdan incelemektedir. Örneklem, Aralık 2015 itibari ile Türkiye'de faaliyet gösteren toplamda 27 mevduat ve katılım bankasından oluşmaktadır. Veriler, bankaların yıllık faaliyet raporlarından toplanmış ve içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Banka yaşının, büyüklüğünün, coğrafi farklılığının, finansal kaynakların uygunluğunun, Borsa İstanbul'a kote olmanın ve sahiplik yapısının, bankalar tarafından alınan KSS skorları, adres gösterilen hedef kitle sayısı ve KSS uygulamalarının gerçekleştirildiği alan sayısı üzerindeki etkisi incelenmektedir. Bulgular göstermektedir ki, daha yaşlı, daha büyük, coğrafi açıdan daha çeşitli, finansal olarak iyi durumda ve borsaya kote yerli bankalar daha yüksek KSS skoruna sahip, faaliyetlerinde ise daha fazla alanda, çok daha sayıda grubu hedef almaktadırlar.
Özet (Çeviri)
What constitutes responsibilities of a company has long been an issue of debate. The economic view that companies are responsible only to their shareholders has evolved and broadened to include all stakeholders. Today, as corporate citizens, businesses are expected to contribute to the societies in which they are embedded. As people increasingly become aware and critical of the effects of business world on society, corporations' efforts to fulfill their social responsibility have gained utmost importance for their survival. Against this background, this study examines the corporate social responsibility (CSR) practices of companies operating in Turkish banking sector from an institutional perspective. The sample includes 27 deposit and participation banks operating in Turkey as of December 2015. Data were gathered from their annual reports and analyzed by content analysis. The impact of age, size, geographical diversification, availability of financial resources, quotation on Borsa Istanbul and ownership structure on overall CSR scores received by banks, the number of target groups addressed, and the number of fields in which banks execute their CSR activities, is examined. Findings show that older, larger, more geographically diversified, financially better-off and domestic banks quoted on Borsa Istanbul have higher CSR scores, target a larger number of groups with activities in a larger number of fields.