Exact semantics for ındicative conditionals
Bildirme koşul cümleleri için kesinlik semantiği
- Tez No: 462022
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUN DEMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde Kit Fine'ın kesinlik semantiğini ve bunun dilek koşul cümlelerine uygulanışını alışkanlık ve tahmin içermeyen bildirme koşul cümlelerine uygulayacağım. İlk önce Kit Fine'ın kesinlik semantiğinin ve onun dilek koşul cümlelerine uygulanışını özetleyeceğim. Ardından semantiğe formal bir bağlam kavramı tanımlayıp bu kavramı kullanarak bildirme koşul cümleleri için doğruluk koşullarını tanımlayacağım. Doğruluk koşullarını tanımladıktan sonra koşul cümlelerinin mantık kurallarına dönüp bizim semantiğimizin hangi çıkarım kurallarını destekleyip hangilerini desteklemeyeceğini tartışacağım. Bizim teorimizin diğerlerine nazaran güçlü yanları koşul cümlelerinin mantığında ortaya çıktığını göreceğiz. Bizim teorimizin şu zamana kadar ortaya atılmış katı ve monotonik olmayan katı koşul cümleleri teorilerinin desteklediği makul olmayan kuralları desteklemezken, onların avantajlarını ortaya çıkardıkları çıkarım kurallarını da destekleyerek literatürdeki teorilere kıyasla güçlü bir koşul cümlesi mantığı ortaya koyduğunu göstereceğim. Son olarak genel olarak teorimizin diğer teorilere nazaran nerede durduğunu tartışarak tezi sonlandıracağım.
Özet (Çeviri)
This thesis extends Kit Fine's exact semantics and account of counterfactuals to nonhabitual, non-predictive indicative conditionals. First, I provide Fine's exposition of exact semantics and his extension to counterfactuals. Later, I introduce a notion of context into the semantics and provide the truth-conditions for indicative conditionals by employing this notion of context. Afterwards, I turn to the logic of indicative conditionals under exact semantics and discuss the principles and inference rules which raise disagreements between variably strict and strict conditionals accounts. The account I provide shows its promise by validating a plausible combination of principles and strikes a balance between variably strict and strict conditional theories. I discuss certain principles in logic of indicative conditionals under exact semantics in detail and show how the present account validates the plausible combination of them. In the end, I draw comparisons between the viable theories for indicatives and the present one, and argue that the present account takes the advantage in several respects.