Kurumsal sosyal sorumluluk ve firma performansı arasındaki ilişki: Türk sermaye piyasası üzerine bir inceleme
The relationship between corporate social responsibility and firm performance; an examination on Turkish capital market
- Tez No: 313429
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) ile firma performansı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amacı gerçekleştirmek üzere İMKB'ye kayıtlı 117 firmanın 2009-2010 yıllarına ilişkin verileri incelenmiştir. Çalışmada regresyon ve korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Çalışmada firma performans göstergesi olarak biri muhasebe temelli (öz sermaye karlılığı-ROE) diğeri piyasa temelli (Tobin's q) olmak üzere iki değişken kullanılmıştır. Çalışmada temel bağımsız değişken olarak KSS kullanılmıştır. KSS göstergesi olarak da firmaların ilgili yıllarda yapmış oldukları Bağış ve Yardımlar esas alınmıştır. Yapılan analiz sonucunda KSS ile firma performansı göstergeleri arasında pozitif bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Bu pozitif ilişki Tobin's q ile istatistiksel olarak anlamlıdır.Anahtar kelimeler : kurumsal sosyal sorumluluk, firma performansı, SA8000, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between CSR and financial performance. For this purpose, 117 of IMKB (Istanbul Stock Market) firms? data, covering the years 2009-2010, are analyzed with regression and correlation analysis. In this study CSR is used as the main independent variable whereas two independent variables, ROE (return on Equity) and Tobin?s q, are used as financial performance indicators. Charities and donations of firms are taken as indicators of CRS. The result of the analysis indicates that there?s a positive relationship between CRS an financial performance and this positive relationship is statistically significant with Tobin?s q.Keywords : corporate social responsibility, firms? performance, SA8000, Corporate Social Responsbility Association of Turkey