Sağlık sektöründe sanatın faydaları ve uygulamaları
Benefits and applications of arts in medicine
  1. Tez No: 462071
  2. Yazar: GÜLSÜM ŞEBNEM FÜGE DEMİROK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LÜTFİYE BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Fine Arts, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sanatın insan sağlığına olumlu etkisini ilk çağlardaki iyileştirme törenlerinden, günümüzdeki hastanelere kadar her alanda görmek mümkündür. Sanat; zihin, beden ve ruh bütünlüğünün korunmasında büyük rol oynar. Bu sebeple, dünyanın pekçok yerinde hastaneler, tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak sanatın farklı disiplinlerinden yararlanır. Bu çalışma, sanatın insan sağlığındaki önemi, iyileştirme seanslarında kullanımı, hastalar üzerindeki olumlu etkileri gözlemlenerek sağlık açısından faydalarını incelemek ve günümüzde sağlık sektörlerinde sağaltım yöntemi olarak kullanılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, hastaları konu almakla beraber, hasta yakınlarını, doktorları ve personeli, yani hastanede vakit geçiren herkesi kapsamaktadır ve hastanede geçirilen sürecin kalitesini arttırmayı amaçlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre, sanatın depresyonu büyük ölçüde azalttığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve fiziksel iyileşmeye faydalı olduğu tespit edilmiştir. Hastane, poliklinik ve geriyatri merkezlerinde sanata yer vermek, burada vakit geçiren herkesi olumlu etkilemektedir. Günlük yaşamlarından soyutlanmış olan hastaların özgüvenini geliştirmek, iletişim becerilerini arttırmak amaçlı, ruh, beden ve zihnin bir bütün halinde iyileşmesine yönelik tamamlayıcı tedavilerde sanatın farklı disiplinleri kullanılmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalar, geliştirilen teoriler ve uygulamalardan örnekler tezin ilerleyen sayfalarında yer almaktadır. Yazar son beş yıldır farklı kurumlarda, hastane, bakımevi, dernek ve vakıflarda pilot çalışmalar yürüterek, kurmayı hedeflediği sanat biriminin, 2016 yılında sağlık kurumlarında sanat yönetimi sertifikası programına katıldığı Florida Üniversitesi hastanesinde sistemli bir şekilde uygulanışını inceleme ve deneyimleme imkanı buldu. Sağlık kurumuna yerleştirilmiş olan bu birimin çalışma yöntemleri, şartları ve yapılandırılması tezde önerilen model ile birlikte anlatılmaktadır. Bu tez ülkemizdeki sağlık kurumlarında uygulanacak olan sağlıkta sanat çalışmalarının sistemli ve kapsamlı bir şekilde oluşturulabilmesine yol göstererek, ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
It is possible to see the positive effect of arts on human health everywhere starting from the rituals in early ages to the contemporary healthcare systems. Arts play a huge role in maintaining the integrity of mind, body, and soul. For this reason, hospitals, outpatient clinics and geriatric centers around the world apply various disciplines of art effectively as part of the holistic treatment. This study aims to examine the benefits of art in human health, and its use in healing sessions. This research includes not only the patients but also patients' relatives, doctors, staff, and anybody who spends time in the hospital. It aims to increase the quality of the time spent in the hospital. According to research, it has been found that art greatly reduces depression, strengthens the immune system and is beneficial to physical healing. Using different disciplines of arts improves the self-assurance of the patients who are isolated from their natural environment, develops communication skills and improves the spirit, body and mind as a whole. Examples from researches, theories and applications of arts in medicine are analyzed extensively in the thesis. Over the past five years, Füge Demirok has been running pilots in different institutions such as hospitals, nursing homes, associations and foundations, aiming to establish a arts in medicine unit in healthcare institutions. She the great opportunity to participate in the well-known Arts in Medicine Certificate Program in University of Florida, where she studied and practiced the systematic applications of arts in medicine. The structure and the working methods of this unit are described in the thesis with a systematic approach. This study can shed light on the systematic and comprehensive development of the application of arts in the healthcare institutions in our country.