XVI. yüzyılda Alaiye, Hamid ve Teke Sancaklarında nüfus ve yerleşme
Alaiye, Hamid ve Teke Sanjak in the XVIth century population and settlement
- Tez No: 462102
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
XVI. yüzyıl tahrir defterleri temel alınarak hazırlanan çalışmamızda Alaiye, Hamid ve Teke sancaklarının yerleşme ve nüfus yapıları hakkında yorum ve değerlendirme yapılmıştır. Alaiye, Hamid ve Teke sancaklarının yerleşme ve nüfus yapısı açısından çeşitli benzerlikler ve farklılıklar içermektedir. Bu sebeple üç sancağın birlikte ele alınması ve birbirleriyle kıyaslanarak çıkan sonuçların aktarılması çalışmamızın özgünlüğü açısından önem arz etmektedir. Çalışmamızda; Alaiye, Hamid ve Teke sancakları“yerleşme”ve“nüfus”başlıkları altında ele alınmış, alt başlıklarda ise şehirler, köyler ve mezralar hem kendi içlerinde hem de diğer sancaklarla mukayeseli olarak incelenmiştir. Coğrafi konum olarak birbirine sınır olan bu üç sancak gerek nüfus gerek de yerleşim açısından birbirlerine etki etmiş, olumlu ya da olumsuz etkiler tez içerisinde incelenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Osmanlı Devleti, 16. Yüzyıl, Tahrir defterleri, Sancak, Alaiye
Özet (Çeviri)
With this study prepared based on the Tahrir registers of 16th century, it has been tried to interpret about the structures of settlement and population of Alaiye, Hamid and Teke sanjak. Presence of inter-commonalities and differences in both settlement and structure of population between Alaiye, Hamid and Teke sanjak is important to cite the theme by considering and comparing those sanjak together. In this study; Alaiye, Hamid and Teke sanjak are addressed under the titles“settlement”and“population”. Cities, villages and fields under sub titles have been analyzed along with the comparison of both each other and the other sanjak. Those three sanjak which are neighbor as geographical position, affected each other in respect of either settlement or population. These positive or negative affects analyzed in this thesis. Key Words : Ottoman Empire, 16th century, Tahrir registers, sanjak, Alaiye,Hamid, Teke