Ordu/Fatsa Cıngırt Kayası kazısı 2012-2014 sezonu metal buluntuları
Metal findings of Ordu/Fatsa Cıngırt Kayası excavations in 2012-2014
- Tez No: 462101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE F.EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Karadeniz bölgesi, önemli ticaret yollarının üzerinde bulunması, zengin maden rezervleri, orman ve su kaynaklarının bolluğu nedeniyle erken dönemlerden itibaren yaşam alanları olarak tercih edilmiştir. Antik kaynaklar ve gerçekleştirilen madencilik çalışmaları Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nin, maden rezervleri açısından oldukça zengin bir bölge olduğunu göstermektedir. Bu nedenle“Ordu/Fatsa Cıngırt Kayası Kazısı 2012-2014 Sezonu Metal Buluntuları”adlı çalışma çerçevesinde bölgenin madencilik tarihi ve maden rezervleri konusunda birtakım bilgiler giriş kısmında sunulmuştur. Söz konusu buluntular öncelikle kullanım alanlarına göre sınıflandırılmış olup, bu kapsamda genel özellikleri, işlevleri ve gelişimleri hakkında bilgiler verilmiştir. Sonrasında ise kullanım alanlarına göre alt başlıklar altında işlevlerine göre tasnif edilerek, tarihlendirme konusunda paralel örneklerle yapılan karşılaştırmalar ve kazı verileri dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Cıngırt Kayası buluntularına ait tanımlamalar ve tarihlendirmeler katalog kısmında çizim ve fotoğraflarıyla birlikte gösterilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda işlevleri saptanmış olan buluntuların birçoğunun günlük hayatta kullanılan, belli bir amaca yönelik olarak üretilmiş eserler olduğu ve benzer işlevlerini koruyarak değişmeden günümüze kadar geldiği ve modern dünyada da günlük hayatta karşımıza çıktığı gözlenmiştir. Ayrıca buluntular üzerinden, Cıngırt Kayası antik dönem yerleşiminin kullanım amacına yönelik saptamalar yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Doğu Karadeniz, Metal, Pontos, Cıngırt Kayası
Özet (Çeviri)
Black Sea Region has been preferred as a life space since ancient times due to its strategic position on important trade ways, its mine reserves and its abundance of forest and of water sources. Ancient resources and mining works have revealed that Middle and Eastern Black Sea Regions are rich in mine reserves. Therefore, within the scope of“Metal Findings of Ordu/Fatsa Cıngırt Kayası Excavation in 2012-2014”, the introduction of this thesis has presented several information about mining history and mine reserves of the region. The information regarding general features, functions and evolution of the aforementioned findings has provided, subsequently comparisons made among similar examples about the functions of the findings and the dating and excavation datum have been evaluated together. The definitions and dating belonging to Cıngırt Kayası findings have demonstrated in the catalog section along with their drawings and photographs. In the conclusion section, the functions of these findings have been determined and it has been observed that most of these findings are indeed the artifacts which were then used in daily life, produced for specific purposes, that they have survived until today without any change by preserving their similar functions and are still in use in modern life. In the light of these findings, furthermore, some determinations regarding the intended use of the ancient settlement in Cıngırt Kayası have been proposed. Anahtar Kelimeler : Eastern Black Sea Region, Metal, Pontos, Cıngırt Kayası