Türkiye ve bazı ülkelerdeki orta vadeli harcama sisteminin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Investigation and evaluation of medium-term expenditure systems in Turkey and some countries
  1. Tez No: 462117
  2. Yazar: ZEHRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dünya Bankası, makro disiplinin sağlanmasını, ileriye yönelik tahminlerin yapılmasını, stratejik önceliklere göre kamu kaynaklarının dağıtılmasını ve bu kaynakların tahsis edilip etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını, hesap verilebilirliğini, mali saydamlığını sağlamak amacıyla Orta Vadeli Harcama Sistemi olarak adlandırılan bir kamu kaynak kullanım sistemi geliştirmiştir. Bu sistem, birden fazla yılı kapsamakta, uygulama şekil ve süreleri ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Birçok ülkede farklı isimlerle ifade edilmesine rağmen bu sisteme başvurulmaktadır. Hazırlanan bu çalışmada ilk olarak Orta Vadeli Harcama Sistemi hakkında bilgi verilerek bu sistemin alt yapısı oluşturulmuştur, daha sonrasında bu sistemin özellikleri ele alınarak diğer bazı ülke uygulamalarına karşılaştırmalı olarak yer verilmiştir ve Türkiye'deki Orta Vadeli Harcama Sisteminin özellikleri hakkında bilgi verilmiş olup, uygulaması hakkında değerlendirme yapılmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında ise, bu sistemin başarılı olarak uygulanabilmesi için hangi eksikliklerin giderilmesi gerektiği hakkında çıkarımlarda bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Orta Vadeli Harcama Sistemi ve Gelişimi, Bütçe Dengesi
Özet (Çeviri)
The World Bank developed a public resource utilization system which is named as the Medium Term Expenditure System in order to ensure macro discipline, to make forward-looking estimates, to allocate public resources according to strategic priorities, and to allocate, use effectively and efficiently, accountability and to get financial transparency. The system covers years more than one year and it differs from country to country in terms of implementation and duration. Although it is expressed in different countries with different names, this system is applied. In this study, firstly the information about the Medium Term Expenditure System was given and the substructure of this system was established. After that, the features of this system were discussed and comparatived to some other country applications and information about the characteristics of the Medium Term Expenditure System in Turkey was given. Finally, it was inferred about what deficiencies need to be addressed in order for this system to be implementinferd successfully in conclusion and suggestions part. Key Words : Medium Term Expenditure Framework and Development, Budget Balance