Almanya'daki Türklere karşı yabancı düşmanlığı bağlamında inşa edilen Milliyetçilik
The Nationalism constructed in the context of xenophobia against Turks in Germany
  1. Tez No: 462161
  2. Yazar: NURHAN DEMİRHAN SERİNKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
“Almanya'daki Türklere Karşı Yabancı Düşmanlığı Bağlamında İnşa Edilen Milliyetçilik”adıyla hazırlanan bu tez genel olarak Türkiye'den yurtdışına göç eden göçmen vatandaşlarımızın yaşadıkları ve yaşamakta oldukları sorunlara değinmektedir. Bu tezin konusu Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan Türkiye'den, AB üyesi olan Almanya'ya göç etmiş insanların maruz kaldığı yabancı düşmanlığı ve Türkiye'deki milliyetçilik oluşumları arasında bağlantı kurularak incelenmesidir. Temel olarak bu tezde amaçlanan, Türkiye'de ve Almanya'da inşa edilen milliyetçilik yaklaşımlarını değerlendirmektir. Bu tezde; temel, tanımlayıcı bir yöntemle, tarihsel karşılaştırma tekniği kullanılmıştır. Çeşitli resmi ulusal-uluslararası kuruluşların istatistikleri yorumlanarak, bu zamana kadar yapılmış nicel ve nitel araştırmaların sonuçları, şimdiye kadar bağlantı kurulmamış konular ile ilişkilendirilerek değerlendirmeler yapılmıştır. Aynı zamanda insan hareketliliğinin politik kuramlar çerçevesinden de değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu çalışmada Almanya örnekleminin amacı şuanda Avrupa'da yaşayan Euro-Türklerin en fazla Almanya'da bulunuyor olmasıdır. Zaman içerisinde artık ulus-ötesi bir kimliğe bürünen Euro-Türkler Avrupa Birliği denkleminde Türkiye için önemli bir değişkeni temsil etmektedir. Tezde öncelikle ekonomik bir topluluk olan Avrupa Kömür Çelik Topluluğu'ndan, şimdilerde bir kültür mozaiği yaratmaya çalıştığını ifade eden Avrupa Birliği durumuna nasıl geldiğine kısaca değinilmiştir. Daha sonraki bölümde göç olgusundan ve Türkiye'den Almanya'ya göçün nasıl başladığından söz edilmiş, göçmen vatandaşların zamanla kalıcılığa doğru bir çizgide seyri ve bu esnada yaşanılan dışlanmışlıklar gözden geçirilmiştir. Tezin esas konusunu oluşturan bölümde hem Türkiye'de hem de Almanya'da azınlık temelinde inşa edilen milliyetçilik yaklaşımları ele alınmış ve farklı boyutlarda değerlendirilmiştir. Bu noktada literatürde karşılaşılmayan ve bu tezde ilk defa önerilen bir kavram olan“simgesel milliyetçilik”fiilen mevcut bir olgu olarak ele alınarak değerlendirilmiştir. Sonuç kısmında ise bütün bölümler hakkında değerlendirme ve tezin olgunlaştırdığı kuramsal düşünceler açıklanmıştır. Bütün değişkenlerle birlikte şekillenen düşünceleri anlamanın çok daha faydalı olacağını düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Euro-Türkler, yabancı düşmanlığı, miliyetçilik, etno-sembolik milliyetçilik
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Nationalism Constructed in the Context of Xenophobia against Turks in Germany”, generally refers to the problems of emigrant Turkish citizens who have migrated abroad from Turkey had and still have. The subject of the thesis is to research the correlation between the xenophobia that people who have migrated from Turkey -a non-European Union (EU) member- to Germany -an EU member are exposed to and the nationalism formations in Turkey. Basically, the aim of the thesis is to evaluate the nationalism approaches built in Turkey and Germany. In this thesis, historical comparison technique is used with a basic descriptive method. The statistics of various official national-international organizations have been interpreted and the results of the quantitative and qualitative researches made to date have been evaluated by being related to the subjects not linked up until today. Also, human mobilization has been evaluated from the political theories perspective. The reason why Germany sample is chosen in this study is the Euro-Turks living in Europe reside in Germany at most. Euro-Turks, who have turned into a transnational identity in time, represent an important factor in the European Union equation for Turkey. In the thesis, firstly, it is briefly mentioned how the European Coal and Steel Community, as an economic community, transform into the European Union, which expresses nowadays that it is trying to create a cultural mosaic. In the following section, the migration phenomenon and the issue of how emigration started from Turkey to Germany, the process of emigrant citizens in a line starts from migration to the permanent stay and the exclusions experienced during this period have been discussed. In the section that constitutes the main subject of the thesis, nationalism approaches built on the minority basis both in Turkey and in Germany have been discussed and evaluated in different dimensions. At this point,“symbolic nationalism”, a concept which does not take place in the literature and which is proposed for the first time in this thesis, has been evaluated as an existing fact. In the conclusion part, evaluation about all sections and the theoretical thoughts developed by the thesis are explained. It is considered that understanding the thoughts formed together with all the variables is much more beneficial. Key Words : Euro-Turks, xenophobia, nationalism, ethno-symbolic nationalism