Örgütsel iletişimin örgüt içi ilişkilerin etkinliği açısından önemi: Şırnak Üniversitesi örneği
The importance of organizational communication in terms of interorganization communication: Şırnak University sample
- Tez No: 462163
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Günümüzde en küçük bireyden başlayarak en büyük örgütlere kadar yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri iletişimdir. İletişimin önemi günümüzün değişen ve karmaşık bir hale gelen koşulları nedeniyle giderek artmaktadır. Bir örgütün en önemli girdisi insandır. Örgüt etkinlik için ekonomik ve fiziksel koşullara sahip olsa bile sistemin eksiksiz bir şekilde işlemesinden sorumlu olan insan öğesine gerekli önem verilmez, iletişim gereksinimleri ve beklentileri karşılanmaz ise o örgütün çalışması tehlikeli bir hal alabilir. Örgütlerin iletişim sistemi insanın sinir sistemi gibi bütün yapısına dağılmış durumda olduğundan ne kadar hızlı, etkin ve verimli bir şekilde çalışırsa, örgütün amaçlarına ulaşması o kadar kolay ve rahat olmaktadır. Verimli, üretken bir örgüt için iletişim olmazsa olmazlardan biridir. Kuşkusuz özel ve kamu kesimlerindeki örgütsel yapı ve işleyişlere göre bu durum farklılıklar göstermektedir. Kamu kesimi örgütleri içinde de görülen hizmete, yapılan işe bağlı olarak farklı özellikler ortaya çıkmaktadır. Üniversite de bu açıdan kendisine özgü yapısı olan örgütlerden biridir. Bir kamu görevi yürüten eğitim ve öğretimin yapıldığı, Türkiye'nin farklı bir coğrafyasında bulunan Şırnak Üniversitesi'nin mevcut iletişim durumu ortaya konularak örgütsel iletişim düzeyinin nasıl işlediğine dair yapılan çalışmada literatür analizinden sonra hazırlanan örgütsel iletişim anketi üniversitede çalışan akademik ve idari personele uygulanmış anket soruları analiz edilerek akademik ve idari personel karşılaştırılmıştır. Örgütsel iletişime dair görüş ve algılar arasında rastlanan farklılıklar genel olarak ast-üst ilişkileri, hiyerarşi, iletişimin yöntemi ve kapsamı gibi başlıklarda yoğunlaşmıştır. Anahtar Kelimeler : Örgüt, iletişim, örgütsel iletişim ve üniversite
Özet (Çeviri)
Nowadays, communication is an indispensible part of life for the smallest individuals to the biggest organizations. The importance of communication is incresaing at the changing and complex conditons of present time. Human is the most important input of an organization. If the necessary importance is not given to the human element having the responsibility of processing the system thoroughly; the communication requirement and expectation of the human are not adressed, the running of the organization becomes precasarious even though the organization has the economical and physical condions for the efficieny. The fact that the communication system of an organization resemble the neural system of a human; the more actively profitably and faster the organization process, the more comfortably and easier that the organization achives its goals. At this present study, the current communication status of Şırnak University, carrying a public service of education and training and its located at the different part of Turkey, is revealed thus how the organizational communcation level process adressed. After literatur analysis, the organizational communication survey is conducted to the academic and administrative personel, and the results the academic and administrative personel are compared. The difference between the views and perceptions about organizational communication generally concentrate on the headings such as superior-subordinate communication, hierarcy, and the communication method and content. Key Words : Organization, communication, organizational communication and university