Kamu tüzel kişiliği
Public legal personality
  1. Tez No: 462185
  2. Yazar: KEVSER BEGÜM İSBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ETHEM ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 911
Özet
Roma Hukuku'ndan günümüze kadar gelen“tüzel kişi”, üzerinde tartışmaların olduğu, hukuksal ve teknik bir kavramdır. Tüzel kişilerin kamu hukukundaki ifadesi,“kamu tüzel kişiliği”dir. Kamu tüzel kişiliği, Türk İdare Hukuku'nun tanımlanması zor kavramlarındandır. 1982 Anayasası'nın 123. maddesinin son fıkrasında, kamu tüzel kişilerinin“kurulma usulüne”yer verilmiştir. Buna rağmen bazı tüzel kişilerin türünün“kamusallığı”kolayca belirlenememektedir. Bu durum, büyük bir hukuki boşluğa sebep olmaktadır. Bu hukuki boşluğun ortaya çıkmasında, kamu tüzel kişiliğinin tespitindeki ölçütlerin yetersiz olmasının büyük payı vardır. Tezde, kamu tüzel kişiliğinin tespitindeki ölçütlerin ve yeni kavramların (sui generis tüzel kişi, a tipik kamu tüzel kişisi) izahıyla, Türk Hukuk Sistemi'ne önemli bir katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Kamu tüzel kişileri, hukukun bir bütün olması fikrinden hareketle incelenmektedir. Son yıllarda kanun koyucunun melez tüzel kişi kurma eğilimi söz konusudur. Bundan dolayı tezde, Türk İdari Teşkilatı Şeması yeniden oluşturulmaktadır. Böylece türü tartışmalı tüzel kişiler hususunda, doktrin ve yargı kararlarındaki belirsizliklerin giderilmesi hedeflenmektedir. Anahtar Kelimeler : Kamu tüzel kişiliği, kamu gücü, tüzel kişi, devlet, sui generis.
Özet (Çeviri)
From the beginning of Roman Law, legal entity has been argued and it is a technic and legal concept. In public law, the expression of legal person is the“public legal personality”. Public legal personality is a difficult statement to define in Turkish Administrative Law. Under the final paragraph of Article 123 at 1982 Constitution, the principles of establishment a public legal person is stated. However, the type of legal person in respect of“the public character”cannot be determined. This situation causes a considerable legal gap. Lacks of criteria in determining public legal personality has a great role for arising of this legal gap. In this thesis, a substantial contribution is intended by determining of criterions and new concepts (sui generis legal person, non-typical public legal personality) about the public legal personality. Public legal persons have been examined from the point of law integrity. In recent years, the lawmaker have a notion of setting up 'hybrid' legal person. Consequently in this thesis, Turkish Administrative Diagram is reconstituted. Therefore it is aimed to eliminate uncertainty in doctrine and judicial decisions on disputable types of legal persons. Key Words : Public legal personality,public force, legal person, state, sui generis