İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesindeki ŞR 87 numaralı Şiir Mecmuası (İnceleme, metin ve MESTAP'a göre tasnifi)
The Journal of Poetry, number ŞR 87, in the Library of İstanbul Research Institue (Review, text and to MESTAP's classification )
  1. Tez No: 462184
  2. Yazar: SANİYE ERASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Bu teze konu olan eser, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesine kayıtlı olan ŞR 87 numaralı Şiir Mecmuası'dır. Yapılan çalışmada mecmua tanıtıldıktan sonra muhteva ve şekil özellikleri açısından incelenmiş, daha sonra da şiirlerin transkripsiyonlu metni aktarılmıştır. Mecmuada yer alan şiirlerin şairleri tespit edildikten sonra yayımlanmış kaynaklardan şiirlerin karşılaştırmaları yapılmış, aralarındaki farklar dipnotlarda gösterilmiştir. Değerlendirmemizde şairlerin yaşadığı yüzyıllar, şiirlerinde kullandıkları ölçüler ve tercih ettikleri nazım şekilleri tablolar halinde gösterilmiştir. 17. yüzyılda tertip edildiğini düşündüğümüz bu mecmuada 74 farklı şairin şiiri yer almaktadır. Mahlası tespit edilemeyen 39 şiir mevcuttur. Ayrıca 32 şiirin de mükerreren yazıldığı tespit edilmiştir. Mükerrer olarak yazılan şiirler dâhil edilmezse mecmua, yekünde 403 şiiri ihtiva etmektedir. Bu şiirlerin yarısından çoğu gazel nazım şekliyle yazılmıştır. Mecmuada en çok şiiri bulunan şair Bâkî'dir. Ayrıca kaynaklarda ismine rastlamadığımız iki şairin de şiirleri yer almaktadır. Mecmuada yayımlanmış kaynaklarda yer almayan şiirler de mevcuttur. Yapılan çalışma neticesinde 17. yüzyılda Klasik Türk şiirine temayülün nasıl bir seyir içinde olduğu, ne tür değişikliklere uğradığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu tespitler edebiyat tarihi ve edebiyat eleştirisi alanlarında yeni değerlendirmeler ortaya koymaya yardımcı olacaktır. Anahtar Kelimeler : şiir, Klasik Türk şiiri, mecmua, şiir mecmuası, MESTAP
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the journal of poetry, number ŞR 87, in the Library of Istanbul Research Institute. After introduction, the journal is examined in terms of its content and characteristic features, and then the transcriptions of the poems are narrated. After the poets of the poems in the journal are identified, poems from published sources are compared each other and the differences between them are shown in the footnotes. In our approach, the centuries in which the poets lived, the meaures they used in their poetry and the forms of poetry they preferred are shown in tabular form. The journal, thought to be organized in the seventeenth century, contains poems of 74 different poets. There are 39 poems whose pseudonyms cannot be identified. In addition, it is determined that 32 poems are written repeatedly. The journal contains 403 poems in total if the poems written in duplicate are not included. More than half of these poems are written in the form of ode. The poet Bâkî is the one who has the biggest number of poems in the journal. Additionally, there are also poems of two poets whose names are not in the sources. There are poems which are not in published sources. As a result of the study, it is tried to determine how the progress of the tendency to the Classical Turkish poetry in the seventeenth century and what kind of changes it had. These findings will help to reveal new assessments in the field of literary history and criticism. Key Words : poem, Classical Turkish poetry, journal, poetry journal, MESTAP.