Kamu tüzel kişiliği
Public corporation
- Tez No: 298267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜNCİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
?Kamu tüzel kişiliği? kavramı, idare hukuku açısından taşıdığı önemin aksine, Türk Hukukunda üzerinde müstakil bir çalışma yapılmamış bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kamu tüzel kişiliği, evzuatımızda her ne kadar, kuruluşu, bazı türleri ve ana hatları belirlenmiş ise de anayasal ya da yasal bir tanımının da bulunmamasının etkisi ile halen tartışılmaya devam eden bir konudur. Amacımız kamu tüzel kişiliği kavramının, kişi ve tüzel kişi kavramlarından başlayarak ortaya çıkış sürecini, içeriğini, özelliklerini, özel hukuk tüzel kişiliğinden ayrılmasındaki ölçütleri ve Türk idare teşkilatında bürünmüş olduğu formları incelemek, bu arada özellikle tartışmalı konular hususunda gerek doktrindeki gerekse yargı kararlarındaki farklı bakış açısı ve yaklaşımları ortaya koyabilmektir. Kamu tüzel kişiliğinin anlaşılabilmesi için öncelikle tüzel kişilik kavramının anlaşılması gerekmektedir. Zira kamu tüzel kişisi öncelikle bir tüzel kişidir. Bu ise medeni hukuka başvurma gereğini doğurmuştur. Bu yüzden çalışmamızın ilk bölümü medeni hukuk çerçevesinde tüzel kişi kavramını açıklamaya dönük bir nitelik taşımaktadır. İkinci ve üçüncü bölümlerde özellikle tartışmalı konular üzerinde durmamızın nedeni, çalışmamızın, gereksiz bilgi tekrarından ziyade -her ne kadar bu mütevazı çalışma ile tedaviye dönük ciddi öneriler ortaya koymanın mümkün olmadığının farkında isek de- en azından doğru teşhisi yapabilmek gayesini taşıyor olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The concept `Public Entity?, contrary to its importance in terms of administrative law, it appears that within the Turkish Law, there has not been enough studies on this matter. In the matter of Public Entity, though certain types have been outlined, the outcome of the absnce of legal definition has been an ongoing topic of discussion. Our goal is to determine the differences and to find out the followings; starting with the concept of `entity and public entity? , the process of coming to existence, the contents, the features, the criteria which differenciates public entity?s exclusive law and the research of the forms that shape up the Turkish Administrative organisations, it is worth mentioning that whether in doctrine or in judgement, the relevant controverstial issues, also the different views and approaches to the matter. In order to understand the concept of legal entity of public, legal entity should be understood. Because the public is primarily a legal person, legal entity. This situation has led to the need to referring to the civil law. The first part of this study is therefore has the character of explaining the concept of legal entity within the civil law. In the second and third sections, though we are aware that our modest effort is short of coming up with concrete proposals for a real treatment, butat least we have tried to identify the matter with a special focus, avoiding the unnecessary duplication of information.