Yükselen ekonomilerin Gana ekonomisine etkileri
The effect of emerging economies on Ghana's economy
  1. Tez No: 462187
  2. Yazar: UMAR MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. ALEV SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Gana, Afrika'nın en iyi ekonomilerinden biridir bu nedenle ülke, hem gelişmiş ve hem de gelişmekte olan ülkelerin cazibe merkezi olmaya başlamıştır. Bunun da ötesinde bazı yükselen piyasalar ekonomi üzerinde önemli rol oynamaya başlamıştır, ancak bazı yükselen piyasaların Gana ekonomisine olan etkileri ticaret ve Doğrudan Yabancı Yatırımlar (DDY) açısından çok fazla incelenmemiştir. Doğrudan yabancı yatırım (DYY) ve ticaretin sermaye oluşumu için ek kaynaklar sağladığı gibi aynı zamanda ülkelerin yabancı piyasalara erişimini mümkün kıldığı için Gana gibi alt orta gelirli ülkelerin büyümesinde katalizör görevi gördüğü kabul edilmektedir. Ayrıca ticaret ve DYY, dış pazarlar ve sermaye birikimine erişmek gibi ana amaçlara ek olarak, istihdam yaratma, teknoloji transferi, beceri geliştirme, ticaret ve rekabet ortamı yaratma gibi yayılma etkilerini de içeren verimlilik kazançları sağlamaktadır. Bu nedenle ticaret ve DYY birçok çalışmada ekonomik büyümenin ana unsuru olarak görülmektedir. Bu çalışmada, Gana'nın dış ticaret ve DYY akışlarının ekonomik büyümesine olan etkileri bazı yükselen ekonomiler (Brezilya, Çin, Hindistan Güney Afrika ve Türkiye) açısından analiz edilecektir. Bu amaç doğrultusunda çalışma ilk olarak, Gana ve yükselen ülkeler arasındaki ithalat, ihracat ve DYY'nı incelemekte ve ardından dış ticaret ve DYY'ın Gana'nın ekonomik büyümesine olan katkısını araştırmaktadır. Gana'nın ekonomik büyüme üzerindeki ihracat, ithalat ve DYY etkisini değerlendirmek için 1994- 2013 dönemine ait zaman serisi verileri ile panel veri ve regresyon teknikleri kullanılmıştır. Çalışmanın deneysel bulguları ihracat, ithalat ve doğrudan yabancı yatırımların Gana ekonomisi üzerinde büyük etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Seçilen ülkelerle yapılan ihracat ekonomik büyümeyi olumlu olarak etkilerken, bu ülkelerden yapılan ithalat ekonomik büyümeyi olumsuz olarak etkilemektedir. Aynı zamanda bu ülkelerden gelen DDY akımları Gana'nın reel GSYİH büyümesine olumlu katkı sağlamaktadır. Anahtar Kelimeler : Yükselen Ekonomiler, İhracat, İthalat, Doğrudan Yabancı Yatırım, Ekonomik Büyüme
Özet (Çeviri)
Ghana's economy has been one of the best in Africa, thus has become a center of attraction both at the developed and developing countries. Moreover, in recent years, some emerging markets have begun to play an important role in the economy but much has not been analyzed on the impact of in terms of trade and direct investments these emerging markets on Ghana's economy. The role of foreign direct investment (FDI) and trade has been recognized as a catalyst in the growth of lower middle income nations such as Ghana in that it brings additional sources of capital formation and also gives countries' access to foreign markets. In addition the primary aims of trade and FDI, as access to foreign markets and capital formation, trade and FDI also bring productive benefits, which include employment creation, technology transfer and associated spillover effects; skills development; trade and competitiveness. As such, trade and FDI is viewed in many studies as a key driver of economic growth. This study aims to examine several hypotheses relating to the effects of FDI inflows, exports, and imports from some selected emerging economies (Brazil, China, India, South Africa, and Turkey) and economic growth in Ghana. In accordance with this purpose, firstly the study examines the trend of exports, imports and FDI between Ghana and these selected emerging markets and then investigates the contribution of exports, imports and FDI to economic growth in Ghana. Using time series data for the period from 1994 to 2013, panel data, a regression techniques are employed to evaluate the effect of Exports, imports and FDI on Ghana's economic growth. The empirical findings show that Exports, Imports and FDI are major influential factors of economic growth in Ghana. Exports from these selected emerging markets contributed positively to the economic growth of Ghana while import had a negative effect on GDP growth rate of Ghana. FDI inflows from these countries also had a positive impact on the real GDP growth rate of Ghana. Key Words : Emerging Economies, Exports, Imports, Foreign Direct Investment, Economıc growth.