Çevresel strateji kapsamında İsrail'in Kuzey Irak Kürtleri politikasının analizi
Periphery strategy: The analysis of Israel's policy towards Northern Iraqi Kurds
- Tez No: 462200
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
İsrail geleneksel olarak, çevresindeki ülkelerden tehdit hissine dayalı güvenlik ekseninde belirlediği ve bölgede özellikle Arap olmayan ülkelerle ve etnik topluluklarla işbirliği yapmasını kapsayan 'çevresel strateji' bağlamında Irak'ın kuzeyine ilgi duymakta ve buradaki Kürtlerle yakın ilişkiler kurmaktadır. Irak, Suriye ve İran gibi alenen düşmanlık algıladığı ülkelere son dönemlerde gerginleşen ilişkiler neticesinde hedef konumuna yükselen Türkiye'ye de eklenerek bu dört ülkenin kesişim noktasında olan Irak'ın kuzeyi İsrail için büyük stratejik öneme sahiptir. Ayrıca, bu dört ülke nezdinde yaşayan Kürt nüfusun ilgili ülkeler için bir istikrarsızlık kaynağı olabilme potansiyeli taşıması, İsrail'in tehdit algıladığı ülkelerde iç karışıklık yaratma politikalarının sahaya yansıması olan çevresel strateji açısından büyük fırsatlar sağlamaktadır. Kuzey Irak Kürtleri de uzun zamandır süregelen ilişkilerin neticesinde 'de facto' devlet yapılanmasına gidebilmiş ve karşılıklı menfaatlerin masada olduğu bu ilişkilerin devamından yana durumdadırlar. Anahtar Kelimeler : Türkiye, İsrail, Kürt, PKK, Kuzey Irak
Özet (Çeviri)
Israel has traditionally been under threat from neighbouring Arabic states, and therefore has historically employed a periphery strategy to create allies to divide its hostile surroundings. One major component of this periphery strategy is the strategic value of Northern Iraq and the Kurds who reside there. The Northern Iraq strategic value lies in the rich energy and water sources it has but most importantly owes to its geographic location, being located at the intersection of Israel's long standing enemies; Syria, Iraq, Iran, and, considering the recent stressful relations, Turkey. The Kurds also present a vital tool to destabilize these countries they live in. In return for good relations with Israel, the Kurds of Northern Iraq enjoy the status of a 'de facto' statehood and enjoy the benefits of this bilateral relationship based on mutual interests. Key Words : Turkey, Israel, Kurds, PKK, Northern Iraq