Ulusal güvenlik ve enerji stratejisi bağlamında Rusya Federasyonu'nun Çin Halk Cumhuriyeti'ne yönelik politikası
The Russian Federation's policy towards the People's Republic of China in the context of national security and energy strategy
- Tez No: 462199
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışmada, ulusal güvenlik ve enerji stratejisi bağlamında Rusya Federasyonu'nun Çin Halk Cumhuriyeti'ne yönelik politikası incelenmiştir. Rusya'nın ulusal güvenlik politikası, Soğuk Savaş'ın sonunu izleyen 25 yıl boyunca önemli bir evrim yaşamıştır. Bu bağlamda çalışmada önce Soğuk Savaş sonrası dönemde Rusya'nın ulusal güvenlik ve enerji stratejisinin tarihsel arka planı ve gelişimi incelenmiştir. Bilindiği üzere, Rusya'nın ulusal güvenlik politikası açısından“enerji”büyük bir öneme sahiptir. Rusya'nın, Vladimir Putin'in liderliği altında, bölgesel gücünü, hatta eski süper güç konumunu geri kazanmak için enerjiye öncelik vermesinden ötürü, bu konu her halükarda gelecekte de stratejik önemini koruyacaktır. Ülkenin zengin enerji rezervleri ve dünyadaki talep bir araya geldiğinde, bu durum Rusya'ya küresel siyasette daha etkili bir rol oynama fırsatını sağlamaktadır. Bazı uzmanlar Rusya'nın bir“enerji süper gücü”olduğundan bahsettiklerinde, aslında küresel, çok boyutlu bir güç olarak geri döndüğünü söylemektedirler. Rusya bağlamında enerji kendi başına bir nüfuz aracı olarak değil de, ulusal güvenliğin diğer boyutlarını ve diğer güç biçimlerini destekleyen bir unsur olarak görülür: askeri, siyasi, ekonomik, teknolojik, kültürel ve yumuşak güç. Daha da önemlisi, enerjiye ihtiyacı gittikçe artan Asya piyasası, özellikle de Çin'in ihtiyaçlarını karşılamak için Rusya'nın enerji kaynakları daha güvenilir bir çözüm olarak görülmektedir. Çin, enerji kaynaklarını çeşitlendirmenin enerji tedariki güvenliğine katkıda bulunacağını düşünmekte ve özellikle Çin Rusya açısından daha da önemli bir hale gelmektedir. 1,5 milyarı bulan nüfusu ve sürekli artan enerji ihtiyacıyla Çin, Rusya'nın enerji stratejisinde hayati bir yere sahiptir. Bu doğrultuda çalışmada ÇHC'nin dış güvenlik ve enerji politikasında RF'nin yeri ve önemi analiz edilmiştir. Ancak Rusya ile Çin arasındaki enerji ilişkisi, bir tüketici - üretici ilişkisinden çok daha karmaşıktır. Ayrıca büyük güçler olarak Rusya ve Çin'in yükselişleri açısından enerji belirleyici bir rol oynamaktadır. Bu kapsamda, Rusya – Çin enerji işbirliği, enerji faktörünün iki ülke ilişkilerindeki rolü, imzalanan anlaşmalar, faaliyette olan nakil hatları ve faaliyete geçirilmesi planlanan nakil hattı projeleri üzerinde durulmuştur. Son olarak, ulusal güvenlik ve enerji stratejisi çerçevesinde Rusya'nın Çin politikasının muhtemel senaryoları ve öngörüler ele alınmıştır. Anahtar Kavramlar: Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti, Ulusal Güvenlik,Enerji Güvenliği, Enerji Stratejisi
Özet (Çeviri)
This study examines the policy of the Russian Federation towards the People's Republic of China in the context of national security and energy strategy. Russia's national security policy has undergone a significant evolution during the 25 years following the end of the Cold War. In this context, the historical background and development of Russia's national security and energy strategy in the post-Cold War period was studied. As is known,“energy”in Russia's national security policy has a great precaution. Russia, under Vladimir Putin's leadership, the regional power, even due to give priority to energy to regain its former superpower status, this will maintain the strategic importance in the future in any case. Rich energy reserves and demand in the world come together, this gives Russia the opportunity to play a more effective role in global politics. Some experts say that when they talk about Russia being an“energy superpower,”they actually return as a global, multidimensional force. In the context of Russia, energy is seen as an element that supports other dimensions of national security and other forms of power, not as an instrument of influence in itself: military, political, economic, technological, cultural and soft power. More importantly, Russia's energy resources are seen as a more reliable solution to meet the needs of the growing Asian market, especially China. China considers that diversifying energy sources will contribute to energy security and especially China is becoming more important for Russia. With a population of 1.5 billion and a constantly growing need for energy, China has a vital place in Russia's energy strategy. In this direction, the role and importance of Russia in the external security and energy policy of the China has been analysed. However, the energy relationship between Russia and China is much more complex than a consumer producer relationship. It also plays a decisive role in the rise of Russia and China as great powers. In this context, Russia - China energy cooperation, the role of the energy factor in the relations between the two countries, signed agreements, transport lines in operation and transportation line projects planned to be carried out are discussed. Finally, the possible scenarios and predictions of Russia's policy towards China are addressed within the framework of national security and energy strategy. Key words : The Russian Federation, the People's Republic of China, National Security, Energy Security, Energy Strategy