Türkiye ekonomisi'nde ekonomik büyüme ihracat ilişkisi
The relationship between economic growth and export i̇n Turkish economy
  1. Tez No: 462207
  2. Yazar: ALİ GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ABİDİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması Türkiye'de ekonomik büyüme ile ihracat arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışmada, konuya ilişkin iktisat literatüründe yer alan kuramlar ve araştırmaları kısaca yer almaktadır. Ayrıca Türkiye'de ihracat ekonomik büyüme ilişkisine yönelik uygulamalı bir araştırma da bulunmaktadır. Tez çalışması 1987 – 2010 dönemi için yapılmıştır ve bu dönemde Türkiye'de uygulanan ihracata dayalı ekonomik büyüme politikasının başarısını da ortaya koymaktadır. Çalışmada etki – tepki analizleri kullanılarak bulgular değerlendirilmiştir. Ulaşılan bulgular Türkiye için ihracata dayalı ekonomik büyüme modeli ile istenen sonuçlara ulaşılamadığını göstermektedir. Çalışmanın konusu bu sonuca neden olan etmenleri araştırmak değildir. Bu tartışmalar tez konusunun kapsamı dışındadır. Çalışmanın hedefi araştırmanın kapsadığı dönem için Türkiye'de ihracat ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin ne olduğunu ortaya koymaktır. Anahtar Kelimeler : İhracat, Ekonomik Büyüme, Dış Ticaret,
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the relationship between economic growth and export in Turkey is investigated empirically. In the study, initially, theories and earlier studies in the related literature is reviewed and provided briefly. The study cover the period of 1987-2010 and this study provide evidence for whether export-led growth policy implied over this period is successful or not. In this regard, the study is used and evaluated impulse - response function. The obtained results suggest that the export-led growth model is not successful as much as it was expected. The thesis does not investigate further this since it is out of coverage of thesis's interest. The study's purpose is to put forward what the relationship between economic growth and export in Turkey for the period mentioned above is. Key Words : Export, Economic Growth, Foreign Trade