2008 krizi sonrası FED'in faiz artırımının yükselen piyasa ekonomilerindeki sermaye hareketleri üzerine etkileri
Impacts of FED's hiking interest rates on capital flows in emerging markets economies after the 2008 crisis
  1. Tez No: 462212
  2. Yazar: NURİ ÇAĞRI AKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Küreselleşme sonrası sermaye hareketlerinin mobilitesi artmıştır. Yükselen piyasa ekonomileri ekonomik büyüme için gerekli yatırımları yapabilmek amacıyla sermayeye ihtiyaç duymaktadır ve kendi sermaye birikimleri yetersiz kaldığı için sermaye ithal etmek zorundadırlar. Önemli yabancı sermaye hareketleri türlerinden biri olan portföy yatırımları (PY), bu noktada önemli bir role sahiptir. 2008 küresel krizi küresel riski artırmıştır ve artan risk ortamında sermaye yatırımları kendisine güvenli bir liman aramaya başlamıştır. 2008 küresel krizinden sonra FED'in faiz politikasındaki değişikliklerin piyasalar arasında önemli etkileri olmuştur. Bu çalışmada FED'in kriz sonrası faiz artırmasının yükselen piyasalardaki sermaye akımlarına olan etkileri incelenmiştir. Çalışmada 2007: Q1 – 2015: Q4 dönemine ait veriler kullanılmıştır. 16 yükselen piyasa ekonomisindeki portföy yatırımları dinamik panel veri analizi olan Arellano-Bond panel GMM tahmin yöntemi uygulanarak FED faizinin etkisi incelenmiştir. Yapılan testler sonucunda FED faizlerini yansıtan ABD 2 yıllık Hazine bonosu faizleri ile yükselen piyasalar PY'leri arasında negatif ilişki tespit edilmiştir. Bulgulara göre EMBI+ ile PY'ler arasında aynı şekilde negatif bir ilişki saptanmıştır. Ülke riskini gösteren EMBI+ arttıkça sermaye çıkışı yükselmiştir. Çalışmada küresel risk iştahını ve oynaklık endeksini gösteren VIX ile PY'ler arasında negatif bir ilişki çıkmıştır. Sonuç olarak FED faiz artışı, EMBI+'daki artış ve VIX'te meydana gelen artışlar yükselen piyasalardan PY çıkışlarına yol açmıştır. Anahtar Kelimeler : Portföy Yatırımları, Sermaye Hareketleri, Panel Veri Analizi
Özet (Çeviri)
After the globalization, the mobility of capital flows has increased. Emerging Markets Economies (EMEs) need capital for investments to provide economic growth and because of their own capital acumulations are inadequate they have to import capital. One of the major capital movements is portfolio investments have significant role in this point. 2008 global crisis increased the global risk and in the case of rising risk ambiance capital investments started to search for own a safe harbor. After the 2008 global crisis, changings of FED policy rate have significant impacts on among markets. In this paper, after the crisis impacts of FED's hiking interest rates on capital flows in EM economies have been examined. In this study 2007: Q1 – 2015: Q4 data period was used. Impacts of FED's interest rate on portfolio invetsments of 16 EM countries have been analyized by using dynamic panel data system which is called“Arellano-Bond”panel GMM estimation method. According to the tests results; between USA 2 years treasury bonds yields, which are reflecting FED interest rate, and portfolio investments of EM have been found a negative effect. There is also negative effect has been found between EMBI+ and portfolio investments. When EMBI+ which is benchmark of country default risk has increased capital outflows have risen. Between VIX which shows global risk appetite and volatility index and portfolio investments there have been also ascertained negative relationship. In conclusion, hiking of FED interest rates, rise of EMBI+ and rise of VIX have been led to rise of portfolio outflows from EMEs. Keywords : Portfolio Investments, Capital Flows, Panel Data Analysis