Hatay ilinde yaşayan farklı dini inançlara mensup bireylerin gastronomik etkileşimi
Gastronomic interections of individuals belonging to different religious beliefs living in Hatay
- Tez No: 462216
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Turizm, Nutrition and Dietetics, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsanlar yaşamlarını devam ettirmek için beslenmeye mecburdur ve yüzyıllardır doğada bulunan besin kaynaklarından yararlanarak bu ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmişlerdir. Günümüzde ise bu besin kaynaklarını kullanarak eskiye nazaran çok daha çeşitli yemekler yapılarak bu zaruri ihtiyaç bir keyif haline gelmiştir. Seçenekler çoğaldığında insanların yiyecek-içecek tercihlerini lezzet, mekân, gelenekler, coğrafi şartlar, nüfus ve din gibi etmenler etkilemeye başlamıştır. Bu etmenler arasında din ise sadece ne yiyeceğimiz ve ne içeceğimiz konusunda değil aynı zamanda ne kadar yiyeceğimizi, ne şekilde yiyeceğimizi, nasıl yiyeceğimizi, nelerin yenilebilir nelerin ise yenilemez olduğu konusunda belirleyici bir unsur olmuştur. Bu bilinç ile yola çıkacak olursak Hatay ilinin kültür ve dinler konusunda renkli mozaiğini gastronomik etkileşim yönüyle ele alarak farklı dini inançlara mensup bireylerin mutfak etkileşimi bu çalışmada incelenmiş, dinlerin gastronomiye etkisi de bu noktada ortaya çıkmıştır. Hatay Türkiye'de farklı dinlerin bir arada yaşadığı en belirgin şehirlerdendir. Araştırmaya katılan bireyler %72 Müslümanlar , %21 Hristiyanlar ve %7 Musevilerden oluşturmaktadır. Aynı zamanda katılımcıların %90'ı çevrelerinde farklı dini inanca sahip kişilerin bulunduğunu belirtmiştir. Bu da inançlar açısından bakıldığında Hatay'da belirgin bir etkileşim olduğunu desteklemektedir. Baharatlar dini inançlar açısından incelendiğinde, en sık kullanılan baharatların ortak olması da gastronomik etkileşim olduğunu göstermektedir. Musevi katılımcıların %52'si Hristiyan katılımcıların %33,8'i yöreye ait yeni bir yemek yapmayı öğrendiklerini belirtmişlerdir. Müslümanların%2,6'sı Musevilerin %12'si Hristiyanların %76,3'ü domuz eti kullanmaktadır. Anahtar Kelimeler : Gastronomi, Hatay, Din, Etkileşim, Kültür
Özet (Çeviri)
People have to be fed to resume their lives and benefiting from natural food sources in the centuries have continued to meet these needs. Nowadays, a variety of foods made much more than in the past using these food sources has become an essential need that satisfaction. When options multiply, people taste the food and beverage preference began to affect factors such as location, traditions, geography, population and religion. These factors include especially religion is not just about what we eat and what we drink but also how much we eat, in what way we eat, how we eat, what is decisive is that we know what edible refresh has been a factor. As for this will be set out in the consciousness of Hatay cuisine interaction of individuals belonging to different religious beliefs by taking colorful mosaic with the direction gastronomic interaction in the province of cultures and religions have been examined in this study, the effect of gastronomy on religion has also emerged at this point. Hatay is one of the most prominent cities of different religions lived together in Turkey. Surveyed individuals consists 72% Muslims, 21% Christians and Jews 7%. At the same time 90% of respondents stated that there are people with different religious beliefs in the environment of them. In terms of beliefs that support the idea that a significant interaction in Hatay. When spices are examined in terms of religious beliefs, it shows gastronomic interaction that the most frequently used spices are common. 52%of Jewish,33,8% of Christian participants said that they learned to make a new food of the region. 12% of the Jewish, 76,3% Christian and 2,6% Muslims uses the pork. Key Words :Gastronomy,Hatay,Religion,İnteraction,Culture