Arap Baharı sonrası Türkiye'nin Mısır yumuşak gücü
Turkey's soft power towards Egypt after the Arab Spri̇ng
  1. Tez No: 462219
  2. Yazar: ENGY ASIM ABDULAZIZ NOUHY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yumuşak güç kavramı“ABD'nin gücünün payı çökmekte olup soğuk savaştan bu yana uluslararası politikada sahip olduğu aynı nüfuz ve kudrete artık sahip değildir”iddialarını reddetmek amacıyla Joseph Nye tarafından 1990'larda ortaya atılan bir kavramdır. Nye devletin gücünün sadece sert güçle sınırlandırılamayacağını bu gücün devletin yumuşak gücünü de kapsadığını düşünüyor. Yumuşak güç kaynaklarının ise bir ülkenin kültürü, siyasi değerleri ve dış politikasıyla temsil edilebileceğini söylüyor. Bunlara ek olarak küçük ve orta büyüklükteki devletler yüksek mali maliyetler olan sert gücün aksine yumuşak gücünü geliştirebilmelerinin mümkün olduğunu ifade ediyor.21. yüzyılın başından beri Türkiye yumuşak gücünün farkına vararak bu gücünü geliştirmek; ülkesinin imajını, kültürünü, iç siyasi değerlerini ve barışçı dış politikasını iyileştirmek için çalışmaya başlamıştır. Türkiye'nin yumuşak gücü Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde gerçekleştirilen büyük ekonomik başarılarla birlikte Arap Baharı'na kadar yükselmeye, serpilip gelişmeye devam etmiştir. Dış imajını güzelleştirme ve yumuşak gücünü geliştirme çerçevesinde Mısır, Türkiye'nin büyük önem verdiği ülkelerden biridir. Gerçekten de Türkiye'nin yumuşak gücünün Mursi'nin iktidara gelmesiyle birlikte Mısır, bu yumuşak gücün büyük bir nüfuza sahip olduğuna şahit olmuştur. Öyle ki Türkiye-Mısır ilişkilerinden hep müstakbel bir“Türkiye-Mısır İttifakı”bağlamında söz edilir olmuştur. Ne var ki çok geçmeden Mısır'daki askeri darbe ve Mursi'nin görevden azliyle birlikte bu ilişkiler iki ülke arasındaki bütün diplomatik ilişkileri koparacak şekilde çökmüştür. Bu çerçevede bu araştırmamızda Türkiye'nin yumuşak gücünün Arap Baharı sonrasında Türkiye-Mısır ilişkilerine ne derecede etki etmiş olduğunu anlamaya çalıştık. Anahtar Kelimeler : Türkiye'nin Yumuşak Gücü, Mısır, Arap Baharı, Türkiye – Mısır İlişkileri, Türkiye Modeli
Özet (Çeviri)
The concept of soft power was first introduced by Joseph Nye in the 90's as a response to the claims that the US power credentials are declining and that the USA no longer possessed the same influence and power it used to have since the Cold war. Nye sees that a state's influence is not only limited to its hard power, but it also extends to its soft power, which is represented in the cultural resources, political values, and foreign policy. Moreover, small and developing countries can develop their own soft power, on the contrary to hard power that requires heavy financial expenditures. Since the beginnings of the 21st century, Turkey realized its own soft power and began to develop it through enhancing its image and culture, domestic political values, and its restorative foreign policies. Turkey's soft power kept rising and flourishing especially with the major economic reforms achieved by the Justice and Development Party (JDP) up until the Arab spring. Egypt is one of the first countries targeted by Turkey in its endeavor to enhance its image and improve its soft power. Most notably, Turkey's soft power reached unprecedented levels in Egypt with Morsi's rise to power, to the extent that the discourse on the Turkish-Egyptian relations was heading to a futuristic“Turkish-Egyptian Alliance”. However, after the coup and the removal of Morsi, the relations between the two countries deteriorated to the degree of cutting all diplomatic ties. In that context and through this dissertation, we aim to understand to what extent Turkey's soft power was influential in the Turkish-Egyptian relations after the Arab spring. Key Words : Turkey's Soft Power, Egypt, Arab Spring, Turkey-Egypt Relations,Turkish Model