Nijer'in dış borç sorunları ve çözümleri
Problems of external debt of Niger and ways of solutions
  1. Tez No: 462255
  2. Yazar: MAHAMADOU TARİ BAKO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFFAN HAKAN ÇERMİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Nijer, dünyadaki en fakir ülkelerinden biridir. Maden ve yer altında kaynaklarının çok ve çeşitli olmasına rağmen ekonomisi oldukça zayıftır ve bu nedenle borç krizinin görüldüğü ülkelerden biridir. Bu çalışmada borçların nedenleri ortaya konulacaktır. Nijer neden borçlanmıştır? Nijer'in borçlanma sebepleri nelerdir? Bu soruları, 80'li yıllardaki krizi inceleyerek daha iyi cevaplayabiliriz. Aynı zamanda, borçların hangi yöntemle hafifletildiği de önemli bir konudur. Bildiğimiz gibi borçların hafifletilme yöntemine hem geleneksel hem de modern girişimler dâhil edilmektedir. Çalışmamızda borç hafifletilmesinin, Nijer ekonomisinin üzerindeki etkileri de ortaya konacaktır. Borç hafifledikten sonra, ortaklar fonu ile Nijer'de çeşitli projeler yapılmıştır ve bu projeler de bu çalışmada değerlendirecektir. Ayrıca, bu projelerin sonuçları kısaca ele alınacaktır. Sonuç olarak, borçların nedenleri, borç yükünün hafifletilmesi için uygulanan çeşitli yöntemler, bu hafifletmelerin sosyal ve ekonomik sonuçları ve bugüne kadar borçların gelişim süreçleri gibi konular incelenecektir. Bu konular üzerindeki deneyimlerden hareketle, Nijer'in gelecekteki borçlanma sorunlarının çözümü daha kolay olacaktır. Anahtar Kelimeler : Nijer Dış Borcu, Dış Borçlanma, Borç Sorunları, Nijer'in Dış Borcu, Borç Sorunları, Nijer Ekonomisi, Nijer Borç Sorunları
Özet (Çeviri)
Our country Niger in in term of Human Development İndex, the last country in the world, according to the ranking of United Nations Development Programme in 2015. Our country held also one of the most sought resources on international markets: uranium. With the profits generated from uranium commercialization, Niger undertook an extensive program focused, on the one hand, on various investments as part of state construction and secondly, on securing the multiple needs of these populations. However, due to the turnaround of the price of uranium on the global market, the intensive program was compromised. Niger will as a result experience instability both on the social and economic plan. In order to face this impeding crisis, our country embarked on a much more sustained debt. This debt was aimed at reconstructing the nation by redressing the economy. In this study we will focus on the causes of the debt, why Niger get into debt crisis, what was the causes and consequences. Significant reliefs were negotiated and agreed up to 38.3 billion of CFA Franc. In the relief process of external public debt. They were unfortunately revealed insufficient because the country remained unfortunately always with a significant debt burden. Modern and more adapted mechanisms had to be found. The Heavily indebted Poor countries Initiative (HIPC) was born during the G7 Summit at Lyon on May 26th 1996. In our work we plan to study Niger's debt relief process, from traditional to modern. At the end we will for sure see the impact of the relief debt of the debt on Economic and Social ways. Key Words : External Debt, Economy of Niger, External Debt of Niger, Problems of External Debt,Ways of solutions on External Debt issues