Yatırım amaçlı gayrimenkullerin değerleme ve raporlanması: Türkiye ve ABD örneği
Evaluation and reporting of investment property: Turkey and USA sample
  1. Tez No: 462254
  2. Yazar: SAHAR SHAKORİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ZAİF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) birçok ülkede uygulanmaktadır. UFRS setinin içerisinde yatırım amaçlı gayrimenkullere ayrılmış olan bir standartta da bulunmaktadır. Bu bağlamda; muhasebe uygulamalarına yeni bir yaklaşım getiren alanlardan biri de UMS 40 standardı ile düzenlenen yatırım amaçlı gayrimenkullerdir. Yatırım Amaçlı Gayrimenkul kavramının önemi; Uluslararası Standartlarının yayınlanmış olması nedeniyle artmaktadır. Çalışmanın kapsamı dahilindeki UMS 40'ın GAAP ile benzerlik ve farklılık açısından karşılaştırılmasına yöneliktir. Bu çalışma, ilgili kişi ve kuruluşlara uygulama ve teorik açıdan kolaylık sağlayacaktır. Anahtar Kelimeler : UMS 40, yatırım amaçlı gayrimenkuller, genel kabul görmüşmuhasebe ilkeleri, uluslararası finansal raporlama standartları,İMKB 100 endeksi, NYSE us 100
Özet (Çeviri)
International Financial Reporting Standards are applied in many countries. International Financial Reporting Standards. a set of standards that are allocated to investment properties located within. In this context, one of the areas in which a new approach to accounting practices with IAS 40 standard, held for investment properties. The importance of the concept of Investment Property, International Standards published due to the increase. Study within the scope of IAS 40's aimed at the comparison in terms of similarities and differences with GAAP. This study will make it easier for individuals and organizations practice and theoretical aspects. Key Words : IAS 40, investment properties, real state investments,generally accepted accounting principles, ınternationalfinancial reporting standards, İMKB 100 index, NYSE us 100 index