İslami söylemli terörizm ve Nijerya'ya yansımaları: Boko Haram terör örgütü
Islamism motivated terrorism and its effects to Nigeria : Boko Haram terror organisation
  1. Tez No: 462256
  2. Yazar: HASAN MARAŞ
  3. Danışmanlar: DR. RİFAT MELİH AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Devletler arasındaki savaşların tarihi ne kadar geriye doğru giderse, aynı şekilde terörizmin tarihinin de geriye doğru gittiğini görürüz. Sistematik terörizmin dışında beliren küçük terörizm faaliyetlerini göz ardı edersek bin yıllık geçmişe sahip olan terörizm çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Etnik, dini, siyasi anlaşmazlıkların olduğu yerlerde gerek bölgesel gerekse tüm ülkeyi kapsayan terör saldırıları olmuştur. Afrika'nın tarihi boyunca devlet yapılanması geleneğinin zayıf olması, kıta genelinde birçok ayrılıkçı hareketlerin ve terör örgütlerinin oluşmasına neden olmuştur. Afrika'da son on beş yıldır Nijerya'nın kuzeyinde ortaya çıkan terör örgütü ise Boko Haram'dır. Nijerya'nın kuzeyinin tarihsel temellere dayalı geri kalmışlığı, bu bölgede yaşayan insanların eğitim, sağlık ve ekonomik konulardaki mahrumiyeti, örgütün bu bölgede ortaya çıkmasına neden olmuştur. İslami söylemli bir terör örgütü olarak ortaya çıkan bu örgüt, yönetim şeklinin şeriat odaklı olmasını savunmakta ve gerek siyasal yaşamda gerekse uygulanan hukukta şeriatın hakim olması gerektiğini savunmaktadır. Batı tarz eğitim karşıtlığını kendisine amaç edinen örgüt pek çok eğitim kurumuna saldırılar düzenlemektedir. Özellikle 2014 senesinde Chibok'taki bir okuldan kaçırdığı kız öğrenciler eylemi ile uluslararası kamuoyundan çok büyük tepkiler almıştır. Ortaya çıkışı, örgüt varlığını idamesi ve kaynakları, bölge halkının örgüte bakış açısı ve örgütün yapısı ve amaçları ve örgüt eylemlerinin uluslararası kamuoyunda oluşturduğu tepkiler Boko Haram'ı tanımamıza yardımcı olacaktır. Bölgesel mücadele için ortaya çıkan bir terör örgütünün küresel sorunlara sebep olması yine sorunların çözümünde küresel araçların kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Boko Haram, Nijerya, Afrika, Terörizm
Özet (Çeviri)
So long as the history of wars between countries could be traced back in time, we realize that terrorism could be traced too. If terrorist activities of a small scale which is not systematic are ignored, terrorism, which has a history of one thousand years, is observed in many different ways. In the regions where ethnical religious, and political conflicts exist, there has been terrorist attacks which are both on local and country scale. There has been many different dissident movements and other kinds of terrorist organisations throughout the History of Africa, where a certain kind of a state tradition is very weak. The terrorist organization which emerged in Nigeria and in some parts of the countries surrounding Nigeria is Boko Haram. Northern part of Nigeria has always been economically underdeveloped whose reasons could be traced back in history. Deprivation of any education, health and economic opportunities in the region caused the emergence of this terrorist of organisation exactly in that region. The group, which so-called aim to eliminate Western kind of educational system attacked many schools. They attracted the attention of public when they kidnapped a group of young female students in 2014. The terrorist organization, which has a religious line, has ben defending that the regime must be sheria-oriented and the sheria must dominate the legal system and political life. The emergence, survival of its existence and its resources, perpective of local people to the organisation, the structure of the organization and its purpose and the reaction of global society against the acts of the organization are going to help us get to know Boko Haram. Becoming the cause of some global problems as a terrorist organization which has emerged for local aims, it is necessary to use some global tolls for the solution of these problems. Key Words : Boko Haram, Nigeria, Africa, Terrorism