Rekreasyon işletmelerinde çalışanların iş koşullarının örgütsel bağlılık üzerine etkisi: Ankara il örneği
The impact of working conditions of employees in recreational enterprises on organizational commintment: The case of Ankara province
  1. Tez No: 462267
  2. Yazar: MUHAMMET VAPUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİSE DİLEK SEVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Rekreasyon işletmelerinde hizmet kalitesi, işletmenin verimli çalışması ve karlılığı, işletmede çalışan işgörenin emeği ile ilgilidir. Rekreasyon işletmelerinde çalışanlar müşterilerle birebir iletişim halindedir. Bu nedenle çalışanların istekli çalışması ve işini iyi bir şekilde devam ettirmesi işletmenin durumunu direkt olarak etkilemektedir. Örgütsel bağlılık, çalışanların işletme ile bütünleşmesi, işine önem vermesi ve örgüt amaçlarıyla kendi amaçlarının uyumlu olmasını ifade etmektedir. Dolayısıyla örgütüne bağlı olan bir çalışan, motivasyonu yüksek, çalışmaya istekli olacaktır. Çalışanların örgütsel bağlılıklarını sağlayabilmek için öncelikle, çalışan bağlılığı üzerinde etkili olan faktörlerin bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle çalışmada örgütsel bağlılık üzerinde etkisi olduğu düşünülen iş koşulları ele alınmıştır.Araştırmanın birinci bölümünde, rekreasyon kavramı tanımı, özellikleri, sınıflandırılması; rekreasyon endüstrisinin hizmet sağlayıcıları, yapısı; rekreasyon işletmeleri kavramı, tarihi gelişimi, sınıflandırılması; spor tesisleri tanımı, özellikleri, planlama ve kuruluş aşamaları, insan kaynakları yönetimi ve iş koşulları konuları hakkında literatür bilgilerine yer verilmiştir. İkici bölümde, örgütsel bağlılık kavramı, önemi, gelişim süreci, göstergeleri, düzeyleri ve boyutlarının sınıflandırılması konuları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise araştırmanın amacı, önemi, hipotezleri, varsayımları, sınırlılıkları, evren ve örneklem bilgileri, veri toplama tekniği ve verilerin analiz hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra ulaşılan verilerin yüzde-frekans dağılımları, güvenirlik-geçerlilik analizi, faktör analizi, farklılık testleri ve iş koşulları ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi ölçmek için regresyon analine ait bulgular ve yorumlar yer almaktadır. Araştırmada örgütsel bağlılığı ölçmek için Allen ve Meyer'e ait ölçek kullanılmıştır. İş koşullarını ölçmek için de Oral'in geliştirdiği iş koşulları ölçeği kullanılmıştır. Araştırma rekreasyon işletmesi olarak kabul edilen spor tesislerinde yapılmıştır. Araştırma sahası olarak Ankara ili tercih edilmiştir. Toplamda 408 adet spor tesis çalışanı ile anket yapılmıştır. Son olarak da araştırmanın sonuçları değerlendirilmiştir. Buna göre; İş koşulları ile örgütsel bağlılık arasında ilişki olduğu görülmüştür. İş koşullarının alt boyutları olan, iş yükü, ergonomik koşullar, ücret ve yönetim tarzı alt koşulları ele alınarak, örgütsel bağlılık arasındaki ilişki incelenmiştir. İş yükü ile örgütsel bağlılık arasında ilişki olmadığı görülmüştür. Ergonomik koşullar ile örgütsel bağlılık arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ücret ile örgütsel bağlılık arasında ilişki olduğu bulunmuştur. Son olarak da yönetim tarzı ile örgütsel bağlılık arasında ilişki olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Rekreasyon İşletmeleri, İş koşulları, Örgütsel Bağlılık
Özet (Çeviri)
The quality of service in recreation businesses is related to the efficiency and profitability of the operator, and the labor of the occupation in operation. Employees in recreation businesses are in direct contact with customers. For this reason, employees' willingness and working well affect the state of the business directly. Organizational commitment refers to the integration of the employees with the business, giving importance to the business and harmonizing their goals with the organizational goals. Therefore, an employee who is committed to the organization will be motivated, willing to work. In order to ensure the organizational commitment of employees, the factors that affect employee commitment need to be known. For this reason, the business conditions considered to have an effect on organizational commitment were discussed in the study. The definition, characteristics, classification of recreation concept; service providers, structure of recreation industry; the concept of recreation enterprises, its historical development and classification; the description of sport facilities, their characteristics, planning and establishment phases, human resources management and business conditions were provided in the first part of the research. In the second part, the concepts of organizational commitment, its importance, development process, indicators, levels and dimensions were explained. In the third part, information about the purpose of the research, its implications, hypotheses, assumptions, limitations, universe and sample information, data collection technique and analysis of the data were given. Then, the findings and interpretations of the regression analysis were used to measure the relationship between the percentage-frequency distributions of the data, reliability-validity analysis, factor analysis, difference tests and business conditions and organizational commitment. Allen and Meyer's scale was used to measure organizational commitment in the study. Oral's business conditions scale was used to measure job conditions. The research was conducted at sports facilities, which are considered as recreational facilities. Ankara province was chosen as the research area. A total of 408 sports facility workers were interviewed. Finally, the results of the research were evaluated. According to this; it was seen that there is a relationship between work conditions and organizational commitment. The relationship between organizational commitment and workload, ergonomic conditions, wage and management style, which are sub-dimensions of work conditions, was examined. It was found that here was no relationship between workload and organizational commitment. It was determined that there is a relationship between ergonomic conditions and organizational commitment. It was seen that there is a relationship between wage and organizational commitment. Finally, it was observed that there is a relationship between the style of management and organizational commitment. Keywords : Recreation Managements, Business Conditions,Organizational Commitment