Futbolda ulusal liglerde rekabet dengesi ve uluslararası başarı ilişkisinin ekonometrik analizi
Econometri̇c analysis of the relation between competitive balance of national leagues and international success in football
- Tez No: 462265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Futbolda sonucun belirsizliği ya da öngörülemezlik spor ekonomisi için temel niteliktedir. Futbolda sonucun belirsizliği sadece bir ulusal ligin takımları arasında değil Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'nin (UEFA) Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi gibi ligleri aracılığı ile farklı ulusal liglerin takımları arasında da söz konusudur. Bilindiği üzere futbol kulüplerinin bu tip kupalara katılabilmeleri üyesi oldukları ulusal ligde belirli bir ölçüde başarı elde etmelerini gerektirir. Bu tip organizasyonlarda başarılı olma futbol kulüplerine parasal gelir artışı olarak da katkıda bulunmaktadır. Bunun aynı zamanda bir ulusal ligin rekabet dengesi üzerinde etkisinin olması kaçınılmazdır. Ulusal rekabetin uluslararası başarı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlayan bu çalışmada 10 büyük Avrupa ligi için 1990/91-2014/15 sezonlarını kapsayan dönem incelenmiştir. Araştırma yöntemi olarak panel veri yöntemi seçilmiştir. Yapılan karşılaştırmalı analizler sonucunda sabit etkiler modeli en uygun model olarak tespit edilmiştir. Tahmin sonuçları rekabet dengesinden uzaklaşmanın uluslararası başarı üzerinde pozitif bir etkisi olduğuna işaret etmektedir. Anahtar Kelimeler : Rekabet Dengesi, Uluslararası Başarı, Panel Veri Analizi
Özet (Çeviri)
The uncertainty or unpredictability of the football is fundamental to the sport economy. Uncertainty of outcome is concerned not only between the teams in a national league but also between teams of different national leagues through the leagues like Champions League and European Leagues of the Union of European Football Associations (UEFA). As it is known, attending to this type of trophy requires a certain degree of achievement of football clubs in their own national leagues. Being successful in this type international organizations specific to UEFA Cups contributes to monetary incomes of football clubs. The aim of this study is to investigate the effect of national competition on international success. In this study, 10 big European countries are examined for the period between 1990/91 and 2014/15 by using panel data analysis. As a result of the comparative analyzes made, the fixed effects model was determined as the most suitable model. Estimation results showed that a decrease in competitive balance leads to increase in international success. Key Words :Competitiveness, International Success,Panel Data Analysis,