Endotoksin ile indüklenmiş koryoamniyonit gebe sıçan modelinde fingolimodun fetal inflamatuvar belirteçlere etkisi
Effects of fingolimod on fetal inflammatory markers in the endotoxin induced pregnant rat chorioamnionitis model
  1. Tez No: 462369
  2. Yazar: AND YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEKİN SEZİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Endotoksin ile indüklenmiş koryoamniyonit gebe sıçan modelinde fingolimodun fetal inflamatuvar belirteçlere etkisi Fingolimod multipl skleroz tedavisinde kullanılan apopitoz, endotelyal geçirgenlik ve inflamasyon gibi hücresel reaksiyonlarda etkisi olan bir sifingozin-1- fosfat reseptör modülatörüdür. Araştırmamızın hipotezi preterm doğumdaki fetal beyin hasarının fingolimod ile azaltılmasının mümkün olabileceğidir. Onaltı gebe rat 4 gruba (n=4) ayrıldı. Onyedinci gestasyonel günde intraperitoneal olarak fingolimod veya normal salin uygulandı ve 4-6 saat sonra histerotomi ile preterm doğum gerçekleştirildi. Gruplar şu şekildeydi: Grup 1: Negatif kontrol grubu; grup 2: Endotoksin ile fetal beyin hasarı grubu; grup 3: Endotoksin uygulanmaksızın tek doz fingolimod (4 mg/kg maternal ağırlık); grup 4: Endotoksin ve sonrasında fingolimod.
Özet (Çeviri)
Effects of fingolimod on fetal inflammatory markers in the endotoxin induced pregnant rat chorioamnionitis model Fingolimod is a sphingosine-1-phosphate receptor modulator used for multiple sclerosis treatment and acts on cellular processes such as apoptosis, endothelial permeability, and inflammation. We hypothesized that fingolimod has a positive effect on alleviating preterm fetal brain injury. Sixteen pregnant rats were divided into 4 groups (n=4, each). On gestational day 17, fingolimod or normal saline was administer-ed intraperitoneally (IP) followed by preterm delivery using hysterotomy within 6 hours. Groups included: Group 1: vehicle controls, Group 2: fetal brain injury with IP endotoxin (1 mg/kg maternal weight), Group 3: single-dose fingolimod (4 mg/kg maternal weight) without endotoxin, Grup 4: endotoxin followed by fingolimod. Brain tissues of the pups were dissected for immunohistochemical evaluation of interleukin-6 (IL-6), caspase-3, and S100.