Akut pankreatitte serum NGAL (neutrophil gelatinase-associated lipocalin) düzeylerinin hastalığın ciddiyetini öngörmedeki değeri ve HSCRP düzeyleri ile korelasyonunun belirlenmesi
Determining the value of serum NGAL (neutrophil gelatinase-associated lipocalin) levels in acute pancreatitis for predicting disease severity and its correlation with HS-CRP levels
  1. Tez No: 462370
  2. Yazar: SÜLEYMAN DİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ ŞENOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Akut Pankreatitte Serum NGAL (Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin) Düzeylerinin Hastalığın Ciddiyetini Öngörmedeki Değeri ve hs-CRP Düzeyleri ile Korelasyonunun Belirlenmesi Akut pankreatit, organ yetmezliği eşliğinde ciddi komplikasyonlara ve ölüme neden olabilen karmaşık bir hastalıktır. Nekrotizan pankreatit ile takip edilen hastalarda hastalığın seyri daha kötüdür ve mortalite riski daha yüksektir. Bu nedenle nekrotizan pankreatit gelişimini erken dönemde öngörebilmek önemlidir. Nekrotizan pankreatit mortalitesi yüksek bir hastalık olduğundan ve nekrotizan pankreatit gelişimini erken dönemde öngördürebilecek bir markera ihtiyaç olduğundan dolayı araştırmaya gidilmiştir. Günümüze kadar yapılan çalışmalarda hastalığın şiddetini ve progrozunu tayin etmeye yönelik bazı markerlar kullanılmış, bazı kriterler ve skorlama yöntemleri geliştirilmiştir. Maalesef hiçbiri ideal değildir. Serum ve idrar NGAL düzeylerinin akut pankreatit ciddiyetini erken dönemde öngörmede faydalı olduğuna yönelik çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada amacımız akut pankreatitte serum NGAL (Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin) düzeylerinin hastalığın ciddiyetini öngörmedeki değeri ve WBC, CRP ve hsCRP düzeyleri ile korelasyonunun belirlenmesidir. Çalışmamızda akut pankreatit tanısı olan hastalardan oluşan vaka grubu ve sağlıklı gönüllülerden oluşan kontrol grubu olmak üzere 2 ana grup mevcuttur. Vaka grubu da nekroz izlenip izlenmemesine göre nekrotizan pankreatit ve nekrotizan olmayan pankreatit olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. NGAL düzeyleri vaka grubunda kontrol grubuna göre yüksek saptanmıştır. Nekroz gelişen vaka grubu 24. saat NGAL ortalaması (132,7±11,7 ng/ml), nekroz gelişmeyen vaka grubu 24. saat NGAL ortalamasından (117,5±22,6 ng/ml) yüksek (p=0,032) saptanırken bu iki grubun başvuru NGAL ortalamaları arasında anlamlı fark yoktu. Başvuruda ve 24.
Özet (Çeviri)
Determining the Value of Serum NGAL (Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin) Levels in Acute Pancreatitis for Predicting Disease Severity and Its Correlatıon with hs-CRP Levels Acute pancreatitis is a complex disease that can lead to serious complications, organ failure and death. In patients with necrotizing pancreatitis, the illness course is worse and the risk of mortality is higher. Therefore, it is important to predict the development of necrotizing pancreatitis in the early period. Necrotizing pancreatitis has been investigated because of its high mortality and because there is a need for a marker that could predict the development of necrotizing pancreatitis early. In the studies made until now markers were used to determine the severity of the disease and prognosis, and some criteria and scoring methods have been developed. Unfortunately, none are ideal. There are studies that show that serum and urinary NGAL levels are useful in predicting acute pancreatitis severity in the early period. Our aim in this study is to determine the correlation between acute pancreatitis severity and serum NGAL (Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin) levels and to show its correlation with the WBC, CRP and hsCRP levels. In our study, there are two main groups: a case group consisting of patients with acute pancreatitis and a control group consisting of healthy volunteers. Case group was divided into two groups according to whether necrosis was observed or not. NGAL levels were higher in the case group than in the control group. The mean NGAL value (132,7 ± 11,7 ng/ml) of cases with necrosis was higher than the non necrosing group (117,5 ± 22,6 ng/ml) at the 24th hour (p=0,032). There was no significant difference of NGAL values at admission between these two groups.