Akut gastroenterit ön tanılı çocuklarda rotavirus ve adenovirus pozitifliğinin araştırılması
Investigation of rotavirus and adenovirus positivity in children with PRE-diagnosed acute gastroenteritis
  1. Tez No: 462391
  2. Yazar: ŞEYMA ŞEVK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Rotavirus ve Adenoviruslar, tüm dünyada bebek ve çocuklarda meydana gelen ishal olgularının yanısıra hastane yatışlarına ve ölümlere sebep olan ağır gastroenteritlerin en önemli viral etkenleri arasında yer almaktadır. Akut gastroenteritlerin birden çok etkeni olmasına rağmen dünyanın birçok ülkesinde ilk akla gelen etkenler bakterilerdir. Bu sebeple gereksiz antibiyotik kullanımları gibi bir çok yanlış ve gereksiz tedaviler uygulanmakta bu da maddi kayıpların yanında morbidite/mortalite oranlarını da arttırmaktadır. Bu çalışmada Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne (EAH) Ocak 2014-Ocak 2015 tarihleri arasında ishal, karın ağrısı, ateş, kusma ve dehidratasyon gibi akut gastroenterit yakınmaları ile başvuran 0-5 yaş arası 564 çocuk hastadan alınan dışkı örnekleri, Rotavirus ve Adenovirus tip 40/41 antijenleri yönünden immünokromatografi yöntemi ile incelendi. Demografik veriler geriye dönük olarak hasta dosyalarından elde edildi. Çocukların yaş ortalamaları SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programından yararlanılarak X2 testi ile hesaplandı. Çalışmaya alınan 564 hastanın 276'sını (%49) erkek, 288'ini (%51) kız çocukları oluşturmuştur. Yaşları 0-5 arasında değişmekle birlikte yaş ortalamaları 15 ay (±4) olarak belirlenmiştir. Çalışmaya alınan örneklerin 170'inde (%30) Rotavirus ve 17'sinde (%3) Adenovirus varlığı belirlenirken, 6 (%1) örnekte her iki etken birlikte tespit edilmiştir. Pozitif olgular çoğunlukla 0-2 yaş (126 Rotavirus, 14 Adenovirus) ve Mart-Mayıs ayları arasında saptanmıştır. Bu çalışma, çocuklarda sıklıkla görülen akut gastroenteritin en önemli viral etkenlerinden olan Rotavirus ve Adenovirus tip 40/41'in sıklığını araştırmak ve bundan sonraki akut gastroenterit vakalarında viral etkenleri de gözönünde bulundurarak yanlış ve gereksiz tedavi uygulamalarının önüne geçebilmek amacı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rotavirus and Adenoviruses are among the most important viral agents of severe gastroenteritis causing hospitalizations and deaths, besides diarrhea cases occured in infants and children all over the world. Although acute gastroenteritis has multiple agents, bacteria are thought as the first reason in many countries of the world. Because of this, unnecessary treatments such as unnecessary antibiotic usage are applied and this situation increases the morbidity / mortality rates in addition to financial losses. In this study, stool specimens taken from 564 children aged 0-5 years who admitted to Bursa Şevket Yılmaz Training and Research Hospital (EAH) with complaints of acute gastroenteritis such as diarrhea, abdominal pain, fever, vomiting and dehydration between dates of January 2014 and January 2015 were examined for Rotavirus and Adenovirus type 40/41 antigens by immunochromatography. Demographic data were obtained from patient files retrospectively. X2 test was done using Statistical Package for Social Sciences (SPSS) package programme to calculate the average age of the children. 276 (49%) and 288 (51%) of patients evaluated in the study were male and female, respectively. Their ages ranged from 0 to 5 years and their mean age was determined as 15 months (± 4). While Rotavirus and Adenovirus were found in 170 (30%) and 17 (3%) of samples used in the satudy were determined respectively, both agents were detected in 6 (1%) samples. Positive cases were mostly found between 0-2 years (126 Rotavirus, 14 Adenovirus) and March to May. This study was done for the purpose to investigate the frequency of Rotavirus and Adenovirus type 40/41 that are the most important viral agents of acute gastroenteritis in children and to prevent incorrect and unnecessary treatment practices considering viral factors in subsequent acute gastroenteritis cases.