Cinsel istismar mağduru olguların sosyodemografik ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi
The investigation of sexual abused cases' sociodemographic and clinical features
- Tez No: 462417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BURAK DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çocuğun cinsel istismarının, yol açtığı yıkıcı sonuçların yanısıra, en önemli tedavisinin 'önlemek' olduğu göz önüne alındığında; bu durumun pek çok alanı ilgilendiren bir halk sağlığı problemi olduğu aşikârdır. Bu çalışmada, çocukluk çağı cinsel istismarının önlenmesinde ve mağdur çocukların psikiyatrik destek ve tedavilerinin düzenmesinde hangi faktörlerinin öne çıktığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma, polikliniğimize çocuğun cinsel istismarı nedeniyle başvuran 94 olguyu kapsamaktadır. Olguların biyopsikososyal verileri görüşmeyi yapan araştırma görevlileri tarafından doldurulan bilgi formundan, istismar ve klinik izlemle ilgili verileri dosyaların geriye dönük olarak taranmasından elde edilmiştir. Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği ve Çocuklar İçin Travma Stres Tepki Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmamızda olguların ortalama yaşının 12,5 olduğu, çoğunluğun kız olgulardan oluştuğu, olguların önemli bir kısmının premorbid psikiyatrik bozukluk tanısı olan ve normalin altında mental kapasitesi olan, çok büyük oranda düşük sosyoekonomik düzeyden gelen ve ebeveynlerinin, özellikle annelerinin, eğitim durumlarının çok büyük oranda kötü olan çocuklar olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda olguların en çok ev ortamında istismara uğradığı, bunun yanında önemli oranda boş arazilerde, metruk binalarda ve kullanılan binaların denetimden uzak bir kısmında istismar olayının yaşandığı saptanmıştır. Özellikle erkek ve küçük yaş grubundaki olguların bu denetimsiz mekânlarda istismara maruz kaldığı dikkat çekmektedir. İstismarcının çok büyük oranda mağdurun daha önceden tanıdığı biri olduğu, ayrıca tanıdık biri tarafından gerçekleştirilen istismarın anlamlı oranda daha fazla nitelikli istismar olduğu saptanmıştır. Nitelikli istismara erkeklerin, büyük yaş grubu çocukların, mental retardasyonu olan çocukların, kırsal bölgede yaşayan çocukların, birden fazla kişi tarafından mağdur edilen çocukların, ensest mağduru çocukların, evde ve metruk mekânlarda istismara uğrayan çocuların daha fazla maruz kaldığı saptanmıştır. Olguların %84'ünde olay sonrasında psikiyatrik bozukluk geliştiği, en sık depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu tanısı görüldüğü, nitelikli istismara uğramış olmakla psikiyatrik bozukluk geliştirmek arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca psikiyatrik bozukluk gelişip gelişmediği dikkate alınmaksızın uygulanan depresyon ve stres tepki skorlarınında istismarın niteliğinden etkilendiği saptanmıştır. Çalışmamızın, istismarın önlenmesinde işbirliği içinde çalışması gereken ailelere, eğiticilere, sağlık çalışanlarına, belediye ve kolluk görevlilerine yol gösteren, istismar mağduru çocuklarla çalışan klinisyenlerin göz önünde bulundurması gereken konulara dikkat çektiğini, koruyucu ve tedavi edici ruh sağlığı alanında fayda sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Sexual abuse of the children is an important public health problem. In this study, we evaluated the clinical characteristics of cases who exposed to childhood sexual abuse, and investigated which factors are important for the menagement of prevention and psychiatric treatment of these cases. In this study, a total of 94 cases who referred to our out-patient clinic due to sexual abuse were included. Biopsychosocial data of cases were obtained by retrospective screening of data related to abuse and clinical follow-up. Depression Scale for Children and Traumatic Stress Reaction Scale for Children were applied to all cases. In our study, the mean age of the cases was 12.5 and the majority were girls. A significant proportion of the cases had premorbid psychiatric disorder and mental retardation. The majority of cases were low socioeconomic level and the educational status of parents, especially mothers, was found to be low. Our study showed that the abuses occurred mostly in the home contidions, in vacant land, in unused / abandoned buildings and in an unsupervised part of the buildings. Particularly boys and small age group cases were exposed to abuse in these uncontrolled areas. Abusers were often someone who has known the victim and these cases were usually determined as penetrant abuse. It was found that boys, older age groups, mental retardation cases, children from rural areas, children who are abused by more than one person, children with incest abuse, children abused at home and abandoned buildings were more exposed to penetrant abuse. Various psychiatric disorders developed after the abuse in 84% of the cases, and depression and post-traumatic stress disorder were most frequently seen diagnoses among cases. There was a significant correlation between the penetrant abuse and development of psychiatric disorder and scale scores. The results of our study will help to determine the precautions for preventing of abuse and the menagement of treatment of abused children.