Bir üniversite hastanesi çocuk ve ergen psikiyatrisi polikliniğine adli olarak yönlendirilen cinsel istismar olgularının sosyodemografik ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of sociodemografic and clinical characteristics of sexual abused cases who referred for forensic evaluation to the child and adolescent psychiatry department of a university hospital
  1. Tez No: 954738
  2. Yazar: LEYLA BOZATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK GÖRKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çocuk ve ergen cinsel istismarı; tıbbi, hukuki, sosyal yönleriolan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmanın amacı adli değerlendirme için çocuk psikiyatrisi kliniğine gönderilen cinsel istismar mağduru çocuk ve ergenlerin sosyo-demografik değişkenlerini, psikiyatrik bozukluk tanılarını,bireysel ve ailesel özellikleri ve istismara ait özellikler arasındaki ilişkileri değerlendirmektir. Adli raporları için gönderilen 3-18 yaş arası 388 cinsel istismar mağduruçocuk ve ergen (357 kız, 31 erkek)retrospektif olarak değerlendirildi. Olguların yaş ortalaması 13,41±2,99. Sonuçlarımız kız çocukların erkek çocuklardan daha fazla cinsel istismara maruz kaldıklarının ve adölesanların çocuklardan daha fazla cinsel istismara maruz kaldıklarını göstermektedir. Olguların çoğunluğunda cinsel istismarşekli vajinal penetrasyondu. İstismarcıların çoğunun,olguların tanıdığı (%85,5) kişiler olduğu ve erkek (%99,2) olduğubulunmuştur.DSM-IV-TR ölçütlerine göre, 135 olgu (%34,6) psikiyatrik bozukluk tanısı almıştır ve posttravmatik stres bozukluğu en sık psikiyatrik bozukluktur. Olguların %50,4'ünün birden çok kez cinsel istismara maruz kaldığı saptanmıştır.Bulgular arasındaki ilişkiler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Child and adolescent sexual abuse is an important public health problem with medical, legal and social aspects. The aim of this study was to evaluate the relationship between socio-demografic variables, mental disorders, individual and familial charachteristics and the types of abusein children and adolescents who referred to the child and adolescent psychiatry department with the request of forensicevaluation.In our study,388 sexually abused children andadolescents (357 girls and 31 boys) aged 3-18 years who referred for their forensic evaluation were assessed retrospectively. The mean age of the cases were 13.41±2.99years. Our results suggested that girls were experienced sexual abuse more than boys, and adolescents were more sexually abused than children. The type of sexual abuse was the vaginal penetration in most cases. The majority of the abusers were found to bethe ones known by the cases (85.5%) and males (99.2%).According to the DSM-IV-TR criteria, 135 (34.6%) of cases were diagnosedfor a psychiatric disorder, and post-traumatic stress disorder(44.8%) was the most common one.More than one sexualabuse was established in 50.4% of cases.The relationships between the findings were discussed.