Obstruktif uyku apnesi sendromu (OUAS) tedavisinde kullanılan sfinkter faringoplasti cerrahisinin faringometri ve polisomnografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of expansion sphincter pharyngoplasty surgery used in obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) treatment by acoustic pharyngometry and polysomnography
- Tez No: 462446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE SÜSLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Obstruktif Uyku Apnesi Sendromu (Ouas) Tedavisinde Kullanılan Ekspansiyon Sfinkter Faringoplasti Cerrahisinin Faringometri Ve Polisomnografi İle Değerlendirilmesi Obstrüktif uyku apnesi sendromu (OUAS) toplumda %1-5 oranında görülen, hayat kalitesini bozması yanında ciddi kardiyovasküler morbidite sebebi olan bir hastalıktır. Akustik faringometri (AF) ucuz, non-invaziv ve kolay uygulanabilir bir yöntemdir ve OUAS'ta tanı koymaya yardımcı olabileceği gösterilmiştir. AF oral kaviteden hipofarinkse kadar olan üst solunum yolları kesit alanını değerlendirmek için kullanılan non-invaziv, ucuz, kolay uygulanabilen objektif sayısal veriler sunabilen bir test yöntemidir. Ekspansiyon sfinkter faringoplasti (ESF) ise hastalığın tedavisinde uygulanarak başarılı sonuçlar elde edilmiş cerrahi yöntemdir. Çalışmaya OUAS tanısı konulan 18 yaş ve üstü, hava yolu muayenesinde palatal kollapsı olan, lateral faringeal duvar kollapsı olan, tonsilleri grade 1-2 olarak değerlendirilen, vücut kitle indeksi (VKİ) 35'in altında olan, Friedman anatomik evrelemeye göre Evre II ve ya Evre III kabul edilen, CPAP tedavisi kullanmak istemeyen veya tolere edemeyen hastalar dahil edilmiştir. Hastalara preoperatif dönemde ve postoperatif 3. ayda AF ve polisomnografi yapılmıştır. Çalışma grubunu 35 hasta oluşturmuştur. Sher kriteri baz alındığında (postoperatif AHI %50 preoperatif AHI'de azalma) başarı oranı %62,9 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of Expansion Sphincter Pharingoplasty Surgery Used in Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) Treatment by Acoustic Pharyngometry and Polisomnography Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is slightly common disease with a prevalance of 1-5%in the community, causing several serious cardiovascular morbidities and also impairs quality of life. Acoustic pharyngometry (AP)is non- invasive, cheap and easy to apply method, that gives objective numerical data and evaluates upper respiratory tract from the oral cavity to hypopharynx. Different anatomical structures defined along a graph and minimum and mean cross-sectional area and volume can be measured by these anatomic levels.Expansion sphincter pharyngoplasty (ESP) is a successful technique used for surgical treatment of OSAS. Clinical trial was conducted in OSAS diagnosed 35 patients. All patient were older than 18 years who had retropalatal obstruction and lateral pharyngeal wall collapse. The inclusion criteria included patients with small tonsils (tonsil size 1 and 2), body mass index (BMI) less than 35 kg/m2, and Friedman clinical stage II and III who cannot tolerate nasal continuous positive airway pressure (CPAP) therapy or for whom CPAP therapy failed. AP and polisomnography was performed preoperatively and postoperatively in third month in patients undergoing ESP. Thirty five patients were included. Success rate was calculated %62.9 when based on Sher criteria (postoperatively AHİ