Yüksek dereceli seröz over kanserlerinde 'set' morfolojisinin prognoz ve immünohistokimyasal belirleyiciler ile ilişkisi
Prognosis of set morphology in high grade serous ovarian carcinoma and correlation with immunohistochemical markers
  1. Tez No: 462451
  2. Yazar: HALİT ÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP USUBÜTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Değişken mikroskobik görünümlere sahip yüksek dereceli seröz over kanserleri en kötü prognozlu jinekolojik sistem tümörlerindendir. Bu tez çalışmasında mikroskobik paternler ve immünohistokimyasal belirteçlerin seröz kanser prognozunu belirlemedeki etkinlikleri araştırılmıştır. Çalışmaya 2001-2014 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda seröz karsinom olarak raporlanmış 467 over tümörü arasından uygun kriterleri sağlayan 305 yüksek dereceli seröz karsinom vakası dahil edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen örneklere ait slaytlar tekrar değerlendirilmiş, klinik ve patolojik veriler kaydedilmiştir. Over ve tuba uterinalara ait slaytlarda konvansiyonel morfoloji yanında herediter kanserler ile ilişkilendirilmiş SET (solid, psödoendometrioid ve transizyonel- benzeri) morfolojisi not edilmiş, bunun yanında seröz kanser prekürsörü olabilecek lezyonlar araştırılmıştır. Olgulara ait parafin bloklardan en az iki ayrı odak örneklenerek doku mikrodizini ve bloğu hazırlanmış ve bu bloklardan yapılan kesitlere BRCA1, p53, ERCC1, ER ve PR antikorları kullanılarak immünohistokimyasal çalışmalar uygulanmıştır. Fimbrial uçların örneklenmesinin tubal lezyonların saptanmasında yararlı olduğu görüldü. Morfolojik, immünohistokimyasal ve klinik veriler ışığında SET morfolojisi içeren tümörlerin, bu morfolojiyi içerme oranları arttıkça sağkalımlarında anlamlı yükselme olduğu ve prognozlarının daha iyi olduğu bulundu. İmmünohistokimyasal PR antikor pozitifliği de yüksek sağkalım ile ilişkili bulundu. Diğer immünohistokimyasal belirteçler ile sağkalım ve morfoloji arasında herhangi bir ilişki bulunamadı. Yüksek dereceli seröz karsinomlarda SET morfolojisi prognozu belirlemede ve tedaviyi yönlendirmede önemli bir morfolojik bulgu olmaya adaydır.
Özet (Çeviri)
High-grade serous ovarian carcinomas are one of the gynecologic system tumors with poor prognosis as well as variable microscopic appearance. In this study, the efficacy of unusual microscopic patterns and immunohistochemical markers to determine serous cancer prognosis has been investigated. 305 high-grade serous ovarian carcinomas which providing the appropriate criteria were included to this study among 467 surgically resected ovarian carcinoma cases, reported at the Pathology Department of Hacettepe University Medical Faculty between 2001-2014. The slides of the specimens included in the study were re-assessed; clinical and pathological data were recorded. On the slides of the ovary and fallopian tube, SET (solid, pseudoendometrioid and transitional-like) morphology which is also associated with hereditary cancers were noted, as well as lesions that could be serous cancer precursors. Using the paraffin blocks of the cases, at least two separate foci representing the typical morphology of the tumor were sampled and tissue microarray blocks were constructed. Immunohistochemical studies using BRCA1, p53, ERCC1, ER and PR antibodies were applied to the serial sections from these constructed blocks. Sampling of the fimbriated end of fallopian tubes was found to be useful in detecting tubal lesions. In the light of morphological, immunohistochemical and clinical data, tumors containing SET morphology were found to have a statistically significant increase in survival as the portion of SET morphology increased. Immunohistochemical PR antibody positivity is also associated with higher survival rates. No correlation was found between the other immunohistochemical markers to survival and morphology. SET morphology is a potent candidate predictor of prognosis and a decent parameter in management of treatment for high-grade serous carcinomas.