Yüksek dereceli seröz over kanserlerinde miRNA 1290 ekspresyonu ve FOXM1 mutasyonunun histolojik subtipler ve klinik parametrelerle ilişkisi
THE RELATIONSHIP OF miRNA 1290 EXPRESSION and FOXM1 MUTATION with HISTOLOGIC SUBTYPES and CLINICAL PARAMETERS IN HIGH-GRADE SEROUS OVARY CARCINOMAS
- Tez No: 707650
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ALTINAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Kötü prognoz gösteren yüksek dereceli seröz over karsinomlarında; miRNA 1290 ekspresyonu, FOXM1 ve p53 mutasyonlarının değerlendirilip, sonuçların histolojik alt tiplerle, lenf nodu metastaz durumu, sağ kalım ve klinikopatolojik parametrelerle ilişkisinin ortaya konulması hedeflendi. Gereç ve Yöntem: 2008 – 2020 yılları arasında kliniğimizde tanı almış, yeterli oranda normal over dokularını da içeren toplam 54 yüksek dereceli seröz over karsinom olgusu çalışmaya dahil edildi. İmmünohistokimyasal olarak p53 ve FOXM1 mutasyonları, tümör hücrelerindeki boyanma kuvveti ve boyanma yüzdelerine göre skorlandı. Olguların tümör ve normal over dokusu içeren parafin bloklarından qRTPCR yöntemi ile miRNA 1290 ekspresyon profillerini belirlemek üzere dokular elde edildi. Fold change (tümör dokularında hedef miRNA düzeyinin normal doku ile karşılaştırılması) 2 -ΔΔCT yöntemi ile hesaplandı. Hesaplanan değerlerin orantısal veri olması nedeniyle logaritmik dönüşüm uygulandı. İstatistiksel analiz için dönüşüm uygulanmış veriler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: It is aimed to evaluate miRNA 1290 expression, FOXM1 and p53 mutations in high-grade serous ovarian carcinomas with poor prognosis, and to reveal the relationship of results with histological subtypes, lymph node metastasis status, survival and clinicopathological parameters. Material and Methods: A total of 54 high-grade serous ovarian carcinoma cases, including normal ovarian tissues, diagnosed in our clinic between 2008 and 2020 were included in the study. Immunohistochemically, p53 and FOXM1 mutations were scored according to the staining strength and percentage of staining in tumor cells. Tissues were obtained from paraffin blocks containing tumor and normal ovarian tissue of the cases by qRT-PCR method to determine miRNA 1290 expression profiles. Fold change (comparison of target miRNA level in tumor tissues with normal tissue) was calculated by 2-ΔΔCT method. Since the calculated values are proportional, logarithmic transformation was applied. Transformed data were used for statistical analysis.