Over kanserinin sisplatine direncinde uzun kodlanmayan rna h19'un rolü
The role of lncrna h19 in the resistance of ovarian cancer cells to cisplatin therapy
  1. Tez No: 816784
  2. Yazar: EHSAN SAYEDALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Epitelyal over kanserinin mortalitesi jinekolojik kanserlerde en yüksek sırada yer almaktadır. Epitelyal over kanserli hastaların çoğunda yüksek dereceli seröz kanser tipi gözlenir ve hastaların %75'i ileri 3.evredir. İleri evre over kanserlerinde cerrahiye ek olarak kemoterapi uygulamak standart bir yaklaşım haline gelmiştir. Platin bazlı kemoterapi (paklitaksel veya dosetaksel ile kombinasyon halinde) birinci seçenek kemoterapi arasında yer almaktadır. Platin'in (sisplatin veya karboplatin) klinik yararlılığının ana sınırlaması, yüksek kemorezistans insidansıdır. Bu kemoterapiye direncin nedenini belirlemek için kanser hücreleri ile ilgili çalışmaların yapılması gereklidir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda kemoterapiye karşı direnç ve uzun kodlanmayan RNA'lar arasında bazı ilişkiler saptanmıştır. İnsan genomununda protein kodlama kapasitesine sahip olmayan transkriptler kodlanmayan RNA (ncRNA) olarak adlandırılmaktadır. Bu ncRNA'lar uzunluklarına göre küçük kodlanmayan RNA'lar (sncRNA) ve uzun kodlanmayan RNA'lar (lncRNA) olarak iki ana kategoriye ayrılır. LncRNA'lar birçok kanser türünde önemli rol oynar. LncRNA'lar tümör hücresinin hayatta kalması ve ölümünde önemli bir rol oynadığından, lncRNA'ların hücre büyümesini inhibe ederek ve hücre apoptozunu teşvik ederek tümör hücrelerini yok etmeyi amaçlayan kemoterapiye hücre duyarlılığını da değiştirebileceği düşünülebilir. Son yıllardaki çalışmalar, lncRNA H19'un çeşitli insan kanserlerinde tümörün başlaması, ilerlemesi ve nüksetmesinde kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Bu çalışmada lncRNA H19'un ekspresyonu ile over kanserinin sisplatine direnci arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya over kanseri tanısı konulduktan sonra sisplatin ile tedavi edilmiş hastalar dahil edilmiştir. Hastalara ait formalinle sabitlenmiş, parafine gömülü over doku örnekleri kullanılmıştır. Arşiv doku örnekleri iki gruba ayırılmıştır: 1.grup sisplatine duyarlı hastalar, 2.grup ise sisplatine dirençli hastalardır. Tüm dokulardan RNA izolasyon kiti ile RNA izolasyonu yapılmış, daha sonra cDNA sentez kiti ile cDNA elde edilmiştir. Elde edilen cDNA'lar kalıp olarak kullanılıp lncRNA H19 geninin ekspresyonu Real Time PCR kullanılarak kantitiatif olarak ölçülmüştür. Çalışmamızda Dirençli ve Duyarlı gruplar karşılaştırıldığında Dirençli grupta lncRNA H19'un ekspresyon düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı olarak arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The mortality of the epithelial ovarian cancer is considered the highest among gynecological cancers, with a high proportion of patients diagnosed with high-grade serous cancer in advanced stage 3. The standard approach for advanced ovarian cancer involves administering chemotherapy in combination with surgery. Platinum-based chemotherapy, typically in combination with paclitaxel or docetaxel, is commonly used as a first-line treatment. However, its clinical usefulness is limited by the high incidence of chemoresistance. Recent studies have identified relationships between resistance to chemotherapy and long non-coding RNAs (lncRNAs), which are transcripts without protein-coding capacity in the human genome. LncRNAs play crucial roles in various types of cancer. They are involved in tumor cell survival, death, and can influence cell sensitivity to chemotherapy, which aims to inhibit cell growth and promote apoptosis. Among the lncRNAs implicated in cancer, lncRNA H19 has emerged as a critical player in tumor initiation, progression, and relapse across various human cancers. This study aimed to investigate the relationship between the expression of lncRNA H19 and the resistance of ovarian cancer to cisplatin, a widely used platinum-based chemotherapy agent. The study included patients diagnosed with ovarian cancer who received cisplatin treatment. Formalin-fixed, paraffin-embedded ovarian tissue samples were collected from these patients. The samples were divided into two groups based on their response to cisplatin treatment: Group 1 comprised patients who responded to cisplatin treatment and showed recovery (sensitive), while Group 2 consisted of patients who were refractory to cisplatin treatment and did not improve (resistant). RNA was isolated from all tissue samples using a RNA isolation kit, and cDNA was synthesized using a cDNA synthesis kit. The obtained cDNAs were utilized as templates to quantitatively measure the expression of the lncRNA H19 gene through Real-Time PCR. In our study, when the resistant and sensitive groups were compared, it was observed that the expression level of lncRNA H19 increased statistically in the resistant group.