Takayasu arteriti hastalarında antifosfolipid antikor ve lupus antikoagülan pozitifliğiyle vasküler tutulum şiddetinin değerlendirilmesi
Evaluation of asssociation between antiphospholipid antibodies or lupus anticoagulant positivity and severity of vascular involvement in takaysu arteritis patients
  1. Tez No: 462457
  2. Yazar: ESRA FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı Takayasu arteriti hastalarda antifosfolipid antikor ve/veya lupus antikoagülan pozitifliği sıklığının ve bunların vasküler tutulum şiddeti ve hastalık komplikasyonlar ile ilişkisini araştırmaktı. Çalışmaya 53 Takayasu arteriti hastası dahil edildi. Tüm hastalardan lupus antikoagülan, anti-kardiyolipin IgM/G ve anti beta 2 glikoprotein 1 IgM/G için kan örnekleri toplandı. Lupus antikoagülan Russell's viper venom time ile çalışıldı, anti-kardiyolipin IgM/G ve anti beta 2 glikoprotein I IgM/G ELISA ile çalışıldı. Takayasu arteriti hastaları antifosfolipid antikor ve/veya LA pozitif ve negatif hastalar olarak gruplandı. Bu çalışmada TA hastalarının %16,9'unda antifosfolipid sendromu tanısında kullanılan antikorlar pozitif bulundu. Anti-kardiyolipin antikor pozitifliği hiçbir hastada yok iken, 7'sinde beta-2 glikoprotein IgM, 3'ünde beta 2 glikoprotein 1 IgG ve 1'inde de lupus antikoagülan pozitifliği saptanmıştır. Tespit edilen antikor pozitifliği düşük titrededir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to find out the prevelance of immunoglobulin IgM/G anti-cardiolipin antibodies, anti beta 2 glycoprotein- 1antibodies and lupus anticogulant in Takayasu Arteritis patients and evaluate the relationship between these antib odies and disease severity/complications in Takayasu arteritis patients. 53 patients with Takayasu arteritis patients were enrolled in this study. We obtained blood samples to detect IgM/G anti-cardiolipin antibodies, anti beta 2 glycoprotein 1antibodies and lupus anticogulant (LA) levels from all patients during their routine control. Immunoglobulin IgM/G anti-cardiolipin antibody, anti beta 2 glycoprotein 1antibodies were measured by using a standardized enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) and lupus anticogulant was measured using the dilute Russell's viper venom time (dRVVT). No one was positive for IgM/G anti-cardiolipin antibody. Seven were pozisitive immunoglobulin IgM anti beta 2 glycoprotein 1antibodies, three were pozisitive immunoglobulin IgG anti beta 2 glycoprotein 1 antibodies, one was positive LA. All of the antibody titters were low.