Halk sağlığı esenlik ölçeği: Türkçe versiyonu geçerlilik ve güvenilirlik çalışması ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi
Public health wellbeing scale: Reliability and validity study of the Turkish version and evaluation of healthy lifestyle behaviors
  1. Tez No: 462486
  2. Yazar: SELMA İNFAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmanın amacı, Halk Sağlığı Esenlik Ölçeğinin Türkiye'de geçerlilik ve güvenirliliğini test etmek, ayrıca Akşehir'de yaşayan yetişkinlerin esenlik durumlarına ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etki eden faktörlerin belirlenmesidir. Halk Sağlığı Esenlik Ölçeği'nin ilk halinde toplam 34 madde bulunmaktadır. Bu doğrultuda 340 kişilik bir örneklemin araştırmanın evrenini temsil etmede yeterli olduğu varsayıldı. Veri toplama aracı olarak; bir veri formu ile Halk Sağlığı Esenlik Ölçeği, Algılanan Esenlik Ölçeği, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II uygulandı. Veriler ortalama, standart sapma ve yüzdelerle özetlendi. Hipotezin sınanmasında Mann-Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi ve Tukey HSD testi, korelasyon analizi kullanıldı. Güvenilirlik analizi için; iç tutarlılık katsayısı'nı belirlemede Cronbach alpha güvenilirlik katsayısı, madde-toplam analizi'ni belirlemede madde - toplam puan korelasyonları hesaplandı. Geçerlilik analizi için; dil geçerliliği'ni belirlemede İngilizce'den Türkçe'ye çevirisi ve Türkçe'den İngilizce'ye geri çeviri yapıldı, kapsam/içerik geçerliliği belirlemede uzman görüşü alındı (Davis Tekniği uygulandı), Kapsam Geçerlilik İndeksi hesaplandı, ölçüt (kriter) geçerliliği'ni belirlemde eş zamanlı ölçek geçerliliği yöntemi kullanıldı, yapı geçerliliği belirlemede açıklayıcı faktör analizi yapıldı. Çalışmaya alınan bireylerin (% 31,9'u) 40-49 yaş arasındadır. Katılımcıların % 42,9'u kadın, % 71,4'ü evli, % 42,6'sı yükseköğretim mezunudur. Halk Sağlığı Esenlik Ölçeği'nin kapsam geçerliliği için ölçek maddelerine beş uzman tarafından verilen KGİ puanları değerlendirildi. Ölçeğe ait 23. ve 34. maddelerin skorları 0.80'in altında olması nedeniyle kapsam/içerik geçerliliği yönünden 23. ve 34. madde ölçekten çıkarıldı. Orjinaline benzerlik göstermesi için ölçeği temsil eden 12 madde seçildi. 12 maddelik ölçek aslına uygun olarak 5'ten fazla likert veya skora sahip cevaplar 5'li likert haline dönüştürülerek değerlendirildi. Öğrenim durumu ile sağlıklı yaşam biçimi davranışı arasında istatistiksel olarak önemli fark belirlendi. Bireylerin esenlik durumlarının farkında olması ve iyi esenlik durumlarını sürdürmesi önemlidir. Ayrıca bir toplumun esenlik durumunun bilinmesi onların sağlıklarını yönetmeye yönelik uygulamalar için karar vermede etkili olan faktörlerdendir. Bu nedenle toplumun esenlik durumunun belirlenmesi önemidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to test the validity of the Public Health and Wellbeing Scale reliability in Turkey, as well as the determination of healthy lifestyle behaviors. there are 34 items in first form of Public Health Wellbeing Scale. In this regard a sample survey of 340 people was assumed to be sufficient to represent the universe. As a data collection tool was performed; Public Health Wellbeing Scale with a data sheet, perceived well-being Scale and Healthy Lifestyle Behaviors Scale II. Data was summarized with mean, standard deviation and percentages. For testing the hypothesis were used Mann-Whitney U test, one-way ANOVA and Tukey HSD test and correlation analysis. For reliability analysis; Cronbach alpha reliability coefficient to determine the internal consistency coefficients, the item - total point correlations to determine item-total analysis were calculated. The validity for analysis; from English to Turkish translation and from Turkish to English was translated back to determine the language validity, to determine content validity were expert opinion consulted (Davis technique was applied), Content Validity İndex (CVI) was calculated, the concurrent scale validity method was used to determine criterion-related validity of the scale, exploratory factor analysis was performed to determine the construct validity. The majority of individuals in the study (31.9%) were between 40-49 years of age. 42.9% of participants were female, 71.4% were married, 42.6% of the graduates of higher education. Public Health Wellbeing Scale for the content validity of the scale items to the CVI scores were evaluated by five experts. because of scores of 23. and 34. items in the scale under the 0.80, 23. and 34. items was removed from the scale for content validity. Representing scale to show similarities to the original 12 items were selected. According to the state of the original 12-point Likert scale, answers have more than 5 of Likert or scores have converted into 5 Likert scores were evaluated. Education status between healthy lifestyle behavior was determined a positive impact. Being aware of the well-being of individuals and the good well-being is important to maintain. In addition, knowing the well-being of a society is one of the effective factors in deciding for applications to manage their health. Therefore it is important to determine the community's well-being.