Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi' ne 2008 Yılı ilk yarısında başvuran yaşa bağlı maküla dejenerasyonu olgularının NEI VFQ-25/TR Yaşam Kalitesi Ölçeği ile Değerlendirilmesi.
Evaluation of life quality of age related macular degeneration-AMD Patients by NEI VFQ-25/TR questionnaire who ddmitted to Ankara Ulucanlar Eye Diseases Training Hospital of Türkiye, through the first half of 2008.
  1. Tez No: 267082
  2. Yazar: SEMİHA ÖNER İĞİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SALTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Halk Sağlığı, Hemşirelik, Eye Diseases, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yaşa Bağlı Maküla Dejenerasyonu (YBMD), başta nüfusu giderek yaşlanmakta olan gelişmiş ülkeler olmak üzere tüm Dünya ülkelerinin en önemli sağlık sorunlarındandır. Çalışmamızın amacı; YBMD tanısı alan hastaların sosyo-demografik özellikleri, YBMD tanısı alma süreleri ve binoküler görme keskinliklerinin, NEI VFQ-25/TR ölçeğinin alt puanlarıyla karşılaştırmak ve hastaların yaşam kalitelerinin nasıl bir değişim izlediğini saptamaktır.Örneklemi, Sağlık Bakanlığı Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 2008 yılı ilk yarısında başvuran yeni tanı almış ve izlemde olan toplam 381 hasta oluşturmuştur ve yüz yüze görülmüştür. Bu tanıyı almış olan ve izlemleri sürmekte olan hastalardan çalışmamıza katılmayı kabul edenlerle yürütülen çalışmamızda hastaların sağ göz, sol göz ve binoküler görme keskinlikleri `Early Treatment of Diabetic Retinopathy Study' (ETDRS) Eşeli ile belirlenmiştir. `National Eye Institute-Visual Function Questionnaire' (NEI VFQ-25/TR) Yaşam Kalitesi Ölçeği ile de yaşam nitelikleri irdelenmiştir. Yaşın artışıyla genel sağlık ve görme niteliğinin düştüğü (p=0,001), yakın ve uzak görme niteliğinin azaldığı, faaliyetle ilgili zorluklar ve esenlik-sıkıntı-bağımlılığın arttığı görülmüştür. Olgularda genel sağlık ve görme ve rol kısıtlılığı puanlarının kadınlarda yüksek olduğu ve buna göre yaşam niteliği puanlarını daha düşük olduğu saptanmıştır. Esenlik-sıkıntı-bağımlılık puanlarının erkeklerde kadınlara göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada incelenebildiği ölçüde hastalığa yatkınlıkla ailesel özellikler arasında kaynaklardaki verilerden farklı olarak önemli derecede (%27) bağ bulunmuştur.Görme Keskinlikleri Sınıflamasında, 381 hasta içinde ?Tam Kör? olan yokken, 4 olgu ?Tama Yakın Kördür?, ?İleri Derecede Görsel Yetersizlik %7.3'tür (28 olgu). Büyük çoğunluğu oluşturanlar Orta Dereceli Az Görme, Normale Yakın ve Normal Görme (sırasıyla %45,7- %29,1- %13,1) gruplarıdır. Bu kişilerin çoğu evli ya da bir yakınıyla yaşamakta olup, risk kümesi kabul edebileceğimiz yalnız yaşayanların oranı %14.4'tür.YBMD'li hastaların yaşam niteliği puanlarının ilerleyen yaşla düştüğü, cinsiyet ve azalmış görmelerinin rol kısıtlılıkları yarattığı, bağımlılıklarını artırdığı, esenlik-sıkıntı-bağımlılıklarını, günlük faaliyetlerle ilgili zorluklarını olumsuz etkilediği görülmüştür. Hastaların sosyal destek kapsamında hemşirelik bakımı ve esenlendirme (rehabilitasyon) gereksinimini karşılanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Age Related Macular Degeneration (ARMD) is one of the biggest health problems mostly among the countries where the population is getting older and the other entire World countries. Our research aim is to set how ARMD patients? life qualities change by comparing their social demographics characteristics, diagnosing duration, and binocular visual acuity levels with NEI-VFQ-25/TR subscales.In this sample were included 381 patients who admitted the ?Ministry of Health Training and Research Eye Hospital in Ankara Ulucanlar, during the first half of 2008 and who took a new diagnose and who were being already followed up and interviewed face to face by the Thezis owner. Patients who have been diagnosed and accepted to include our research are selected with 'Early Treatment of Diabetic Retinopathy Study' (ETDRS) chart by their visual acuities of right, left and both eyes.