İşitme engelli badmintoncuların denge performanslarının ölçülmesi
Measuring on balance performance of hearing impaired badminton players
  1. Tez No: 462492
  2. Yazar: CELALETTİN KANBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM BOYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, işitme engelli badmintoncular ile işitme engelli sedanterlerin denge performanslarının karşılaştırılarak dengenin işitme engelli sporculardaki önemini ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışmaya Türkiye İşitme Engelliler Badminton Milli Takımından 10 erkek, 10 kız sporcu ile Konya Konevi Özel Eğitim Meslek Lisesinden herhangi bir spor dalı ile aktif uğraşmayan 10 erkek, 10 kız öğrenci toplam 40 kişi araştırma için gönüllü olmuştur. Katılımcıların yaş ortalaması 16,81 yıl, boy uzunluğu ortalaması 163,45 cm, vücut ağırlığı ortalaması 60,14 kg olarak bulunmuştur. Araştırmaya katılan deneklerin denge ölçümleri için Denge Hata Puanlama Sistemi kullanılmıştır. Bu testte denekler sert zemin ve köpük zemin olmak üzere 2 koşulda ayrıca 3 farklı pozisyonda (çift bacak, tek bacak ve tandem) ölçüme tabi tutulmuşlardır. Her bir testin süresi 20 sndir. Gözler kapalı olarak uygulanır ve test duruşları sırasında hata puanlarının tespiti amaçlanır. İstatistiksel analizlerde SPSS 15.0 paket programı kullanılmıştır. Deneklerin karşılaştırılmasında normallik analizi sonuçlarına göre İki Yönlü Varyans Analizi (Two Way Anova) kullanılmıştır. İstatistik önem düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, işitme engelli erkek milli badmintoncuların işitme engelli erkek sedanter bireylere göre sert zemin çift ayak, sert zemin tek ayak, sert zemin tandem ve minder üzerinde tandem duruşlarında daha iyi (düşük) değerlere sahip olduğu, işitme engelli kadın milli badmintoncuların işitme engelli kadın sedanter bireylere göre ise, sert zemin tek ayak, sert zemin tandem ve minder üzerinde tandem duruşlarında daha iyi değerlere sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the balance performances of hearing-impaired badminton players and hearing-impaired sedantaries to demonstrate the importance of balance in hearing-impaired athletes A total of 40 volunteers including 10 male and 10 female athletes from National Hearing Impaired Badminton Team and 10 male and 10 female students from Konya Konevi Special Education Vocational High School who are not playing any sport actively participated in this study. The average age of participants was 16,81 years, average height of participants was 163.45 cm, average body weight of participants was 60.14 kg. Balance Error Scoring System was used for balance measurements of subjects participating in this study. In this test, the subjects were measured in 3 different positions (double leg, single leg and tandem) in 2 conditions which are hard floor and foam floor. The duration of each test is 20 seconds. The test is applied while the subjects eyes are closed and it is aimed to determine the error points during the test postures. SPSS 15.0 package program was used for statistical analysis. Two Way variant analysis (Two way ANOVA) was used to compare subjects according to the normality analysis results. The statistical significance level was accepted as 0.05. When the results were examined, it was found that the hearing impaired male national badminton players had better (lower) values in the tandem posture on the hard floor double foot, hard floor single foot, hard floor tandem and tandem postures on mattress measurements compared to the hearing impaired male sedentary individuals. Also it is determined that, the hearing impaired female national badminton players had better (lower) values in the tandem posture on the hard floor double foot, hard floor single foot, hard floor tandem and tandem posture on mattress measurements compared to the hearing impaired female sedentary students.