Deneysel koşulların sinir aksiyon potansiyeli üzerine etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of the experiment conditions on the nerve action potential
- Tez No: 462495
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARABAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Nöronların bir elektrik kablosu gibi vücudun bir bölgesinden başka bölgesine elektriksel formda bilgi taşıdığı bilinmektedir. Taşınım, elektriksel doğası nedeniyle zar çevresindeki iyonik konsantrasyona fazlaca bağlıdır. Sinir sisteminin tüm elektriksel mesajlarında görülen aksiyon potansiyeli zardaki iyon kanallarından geçen iyonların hareketi nedeniyle zarda ölçülen potansiyel fark değişikliğidir. Aksiyon potansiyeli simülasyonu yardımıyla hücre dışı iyon konsantrasyonunun tek fiber sinir aksiyon potansiyeli üzerindeki etkisi test edilmiştir. Deney koşulları hipo/hiperkalemik ve hipo/hipernatremik durumları modellemek üzerine tasarlanmıştır. Simülasyon sonuçlarımız sodyum iyon kanalı iletkenliğinin hücre dışı iyon konsantrasyonu değişimlerine daha duyarlı olduğunu göstermiştir. Sodyum kanalı iletkenliğinin bu duyarlılığı hipo/hiperkalemik koşulları hastalar için daha tehlikeli -en azından sinirsel iletim için- bir hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Like an electrical wire, neurons were recognized to convey information from one part of the body to another in the form of electricity. Due to its electrical nature, this transmission is very much dependent on the ions around their membranes. As in the case of all electrical messages of the nervous system, the action potential is a membrane potential change caused by the flow of ions through ionic channels in the membrane. With the help of the action potential simulation we test the effect of extracellular ion concentrations on the single nerve fiber action potential. Tests were designed to mimic the hypo/hyperkalemic and hypo/hypernatremic conditions. Our simulation results have shown that sodium ion channel conductivity is much more susceptible to the changes in the extracellular ion concentrations. Being more susceptibility of the sodium channel conductivity makes hypo/hyperkalemic conditions much more dangerous for patients at least for neuronal conduction.