Maksimal kuvvetin sürat performansı üzerine etkisi
Effect of maximal strenght on speed performance
- Tez No: 462494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Maksimal kuvvetin sürat performansı üzerine etkisi' nin incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışmaya, Elazığ Spor Kulübünün A2 Futbol takımından gönüllü 32 futbolcu katılmıştır. Araştırmaya düzenli olarak antrenman yapan yaşları ortalaması 18.41±1.68 yıl, boyları ortalaması 1.76±0.07 m, vücut ağırlığı ortalamaları 67.38±7.17 kg ve spor yaşları ortalaması 8.88±3.05 kg olan toplam 32 profesyonelliğe aday futbolcu gönüllü olarak katıldı. Verilerin elde edilmesinde ve değerlendirilmesinde SPSS 15.0 istatistik paket programı kullanıldı. Veriler ortalama ve standart sapma olarak özetlendi. Kuvvet özelliğinin sürat performansı üzerine etkisinin tespitinde liner regresyon analizi uygulandı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edildi. Futbolcuların bacak kuvveti, bacak extansiyon kuvveti ve ortalama kuvvet ile sürat performansı arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır (P0.05). Bacak fleksiyon kuvveti ve squat kuvveti sürat performansını sırasıyla 6.6% ve 7% açıklamakta olup, futbolcuların bacak fleksiyon kuvveti ve squat kuvvetindeki 1 birimlik artış sürat performansında sırasıyla 0.8% ve 0.6% oranında bir değişime yol açmaktadır. Elde edilen veriler incelendiğinde, Maksimal kuvvet ve sürat performansı arasında anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Ancak bacak flexiyon kuvveti ve squat kuvvetinin sürat performansı arasında anlamlı bir ilişkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In order to examine the effect of speed on the performance of maximal force in this study, it was conducted on volunteers sports club A2 football team of 32 players. Average of the research 18:41 ± 1.68 years of age who regularly practicing, the average length of 1.76 ± 0.07 m, average weight of 67.38 ± 7:17 kg and sports mean age of 8.88 ± 3:05 kg, which was attended by a total of 32 professional candidates footballer voluntarily. SPSS 15.0 statistical software package was used ın obtaining and evaluation of data. Data were summarized as mean and standard deviation. The effect on Sprint performance in the determination of the strength property of liner regression analysis was performed. Statistical significance was accepted as 0.05. There is a significant relationship between the Players leg strength, leg extension force and average speed performance of the force (P0.05. Squat leg flexion strength and the speed performance of the force, respectively, 6.6% and 7% explains the increase in squat strength and leg flexion Strength 1 unit and the player's performance in the face of respectively 0.8% and 0.6% lead to get changed. When the obtained data are analyzed, the maximal strength and Sprint performance, it has been observed that there is a significant relationship between them. However, squats and leg flexion strength of the force could not find a significant relationship between sprint performance.