Melatonin yoksunluğun sepsiste serum prokalsitonin, total oksidan ve antioksidan status ile lökosit, CRP ve malondialdehit düzeyleri üzerine etkilerinin araştırılması
The determination of effect on the levels of serum procalcitonin, total oxidant and antioxidant status, leucocyte, CRP, and malondialdehyde of melatonin abstinence in sepsis
  1. Tez No: 462501
  2. Yazar: HATİCE FEYZA AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSAMETTİN VATANSEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ana görevi vücudun biyolojik ritmini ayarlamak olan ve vücudun birçok biyolojik ve fizyolojik süreçlerinde yer alan melatonin hormonu üzerine yapılan araştırmalar gün geçtikçe artmaktadır. Yapılan çalışmalarda melatoninin etkinliği kardiyovasküler hastalıklarda, enfeksiyon hastalıklarında, nörolojik hastalıklarda, uyku bozukluklarında, kanser, depresyon, yaşlanma ve bağışıklık sistemi üzerinde gösterilmiştir. Bu çalışmada sepsis modeli oluşturulmuş sıçanların karanlık ve aydınlık siklusunda melatonin hormon seviyesinin akut faz reaktanı olan CRP, Total Oksidan Status, Total Antioksidan Status, Lökosit, Prokalsitonin ve Malondialdehit düzeyleri üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla, 58 sıçan 8 gruba ayrıldı ve bunların bir kısmı 12 saat aydınlık ve 12 saat karanlık altında, bir kısmı da 24 saat ışık altında 21- 22 οC' de su kısıtlamasına gidilmeden 10 gün barındırıldı. Bu grupların bir kısmında 11. gün çekal delme-bağlama yöntemi ile sepsis modeli oluşturuldu ve 12.günün sonunda kan ve doku örnekleri alındı. Alınan kan örneklerinde ELISA yöntemiyle CRP, Malondialdehit, Prokalsitonin ve kolorometrik yöntemle Total Antioksidan Status seviyelerine, hemogram analiziyle de Lökosit seviyeleri tespit edildi. Sonuç olarak; sepsis modeli oluşturulan ve melatonin yoksunluğu oluşturulan ratlarda oksidatif streste artış gerçekleşti. Buna bağlı olarak yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda ışık kısıtlamasına gidilerek melatonin seviyelerinin artırılmasının iyileşmeye faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Researches on the melatonin hormone whose main task is to adjust the body's biological rhythm and take place in many biological and physiological processes of the body have been increasing day by day. In the studies conducted, the efficacy of melatonin has been shown in cardiovascular diseases, infectious diseases, neurological diseases, sleep disorders, cancer, depression, aging and immune system. In this study, it was aimed to determine the effect of melatonin hormone level on CRP , Total Oxidant and Antioxidant Status, Leukocyte, Procalcitonin and Malondialdehyde which are the acute phase reactants in the dark and light cycle of rats with sepsis model. For this purpose, 58 rats were divided into 8 groups and some of them were housed under light for 12 hours and under dark for 12 hours, and the others under light for 24 hours at 21-22 o C for 10 days without water restriction. In some of these groups, sepsis model was formed by cecal puncture-binding method on the 11th days, and blood and tissue samples were taken at the end of the 12th day. Blood samples were analyzed by ELISA for CRP, Malondialdehyde, Procalcitonin, by colorimetric method for Total Oxidant and Antioxidant Status levels, and leukocyte levels were determined by hemogram analysis based on the method. CRP values were increased in group 2, ie, in the rats that had been cecalized and kept under 24 hours of light, the results increased from 288.8 to 584.0 at the end of the 12th hour and 24th hour and showed an increase of approximately 2 fold (584.0 / 288.8 = ~ 2.0). In rats treated with cecal and kept under 12 hours of light +12 hours of darkness in group 3, these values increased from 416.9 to 619.1, an increase of only 1.5 fold (619.1 / 416.9 = ~ 1.5). When assessed for MDA, it was determined that the differences between Group 2 and Group 3 were more prominent between 0h and 12h. While the MDA values in group 2 increased from 16.53 for 12th hour to 17.66 for 24th hour, it was determined that this value did not show any significant change in group 3. A situation similar to MDY was also found in pCT values. In the PCT values, the increase coefficient in the values between 0th hour and 12th hour in Group 2 was 1.26, whereas in Group 3, this increase was negligible. As a result; the oxidative stress in the rats, where the sepsis model and melatonin deprivation were created, was increased by light deprivation. Accordingly, it is thought to be useful of light deprivation for treatment of sepsis by increasing of melatonin level in patients hospitalized in the intensive care unit.