Calcaneal spur tanılı hastalarda ve sağlam bireylerde navicular drop test değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of navicular drop test values between the calcaneal spur diagnosed patients and healthy individuals
  1. Tez No: 462504
  2. Yazar: RUMEYSA DİKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMİHAN İLKNUR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Anatomy, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmamızda calcaneal spur tanısı konmuş hastalar ile ayak bölgesinde şikayeti olmayan bireylerin navicular drop test ölçümleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma, Beyhekim Devlet Hastanesi Fizik Tedavi polikliniğinde“calcaneal spur”tanısı konulan, 35-60 yaş arası 50 gönüllü hasta ile ayak bölgesinde herhangi bir yakınması olmayan 35-60 yaş arası 50 gönüllü birey üzerinde yapılmıştır. Katılımcılardan alt ekstremite eşitsizliği olanlar ve alt ekstremite cerrahisi geçirenler çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmada hasta ve sağlıklı bireylere navicular drop (ND) test uygulanmıştır. Hasta ve sağlıklı bireylerin yaş, boy, kilo, dominant ekstremite, sağ ve sol tuberositas navicularis yüksekliği ve navicular drop ölçümleri kaydedilmiş ve aralarındaki ilişki değerlendirilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması, sağlıklı bireylerde (33 kadın, 17 erkek) 45,31 iken, hasta bireylerde (37 kadın, 13 erkek) 45,98 idi. Vücut kitle indeksi ortalaması, sağlıklı bireylerde 26,8 (%4 düşük kilolu, %38 normal, %18 aşırı kilolu, %22 obez) hasta bireylerde 29,3 (%18 normal, %48 aşırı kilolu, %34 obez) olarak hesaplandı. Sağlıklı bireylerde ortalama tuberositas navicularis yüksekliği 46,08-45,67 mm. (sağ-sol) olarak ölçüldü. Bu kişilerin 5 (%10)'i dominant ekstremite olarak sol tarafı kullanırken, 45 (%90)'i sağ tarafını kullanıyordu. Hasta bireylerde ortalama tuberositasnavicularis yüksekliği 48,06-48,53 mm (sağ-sol) olarak tespit edildi. Bu kişilerin sadece 2 (%4)'si sol ekstremitesini dominant kullanırken,calcanealspur tanısı konan ekstremite 9 (%18) kişide sol, 15 (%30) kişide bilateral, 26 (%52) kişide sağ ekstremiteoldu. Sağlıklı kişilerde naviculardrop test ölçümleri ortalaması 5,04-4,28 mm (sağ-sol) (%100 ND10mm- %70 ND≤10 mm, %30 ND>10 mm ) (sağ-sol) saptandı. Çalışmamıza görecalcanealspur'un risk faktörleri arasında vücut kitle indeksi önemli bir yer tutmaktadır ve tuberositasnavicularis'inekstremiteye yük binmesi sonucu yer değiştirme miktarının artması, calcanealspur riskini artırmaktadır. Fizik muayenelerde naviculardrop test sonrası gereken kişilere önleyici tedavi uygulanmasının hastalık riskini azaltacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose of our study, to determine whether there is a significant correlation between measurements of navicular drop test patients who have calcaneal spur diseases and individuals who don't have complaints about foot region. It has been conducted with 50 volunteer patients at the age of 35-60 who have calcaneal spur diseases with 50 volunteer individuals at the age of 35-60 years who don't make complaints in foot region in Beyhekim Hospital Physical Therapy clinic. It hasn't been included participants who have lower extremity inequality and participants who undergo lower extremity surgery. It has been applied navicular drop test patients individuals and healthy individuals. It has been recorded patients and healthy individuals' age, height, weight, dominant extremity, rigt and left tuberositas navicularis height and navicular drop measurements. It has been evaluated between their relationships. Whilehealthy individuals' (33 female, 17 male) average age is 45, 31; patients individuals' (37 female, 13 male) average age was 45,98. It has been calculated as 26,8 (4% underweight, 38% normally, 18% overweight, 22% obese) to healthy individuals' body mass index and as 29,3 (18% normal and 48% overweight, 34% obese) to patients individuals. Average tuberositas navicularis height was measured as 46,08-45,67 mm in healthy individuals. It has been measured as 46,08-45,67 mm (right-left) to healthy individuals' average tuberositas navicularis height. While 5 of these people(10%) are using left side as dominant extremity, 45 of these people(90%) were using right side. It has been established as 48,06-48,53 mm (right-left) to patients individuals' average tuberositas navicularis height. While only 2 of these people (4%) are using left side as dominant extremity, 9(18%) of these people who have calcanael spur diseases was left extremity. 15(30%) of these people was bilateral and 26(52%) of these people was right extremity. While healthy individuals average navicular drop test measurements are 5,04-4,28 (right-left) (%100 ND10 mm- %70 ND≤10 mm, %30 ND>10 mm ) (right-left). According to our study, body mass index has an important place between the calcaneal spur's risk factors. Tuberositas navicularis's increase in the amount of substitutiton as a result of loading to extremity raises the risk of calcaneal spur. It is agreed that applying preventional treatment test to those, who are in need, after the navicular drop test in physical examination decreases the risk of disease.