Spor Toto Süper Lig Süleyman Seba sezonunda atılan gollerin analizi
Sports Toto Super league Suleyman Seba analysis of goals scored in the
  1. Tez No: 462503
  2. Yazar: FATİH AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ PEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Verilerin elde edilmesi için Wyscout (The Football Video Platform) futbol video programı ile 2014-2015 Spor Toto Süper Lig Süleyman Seba sezonunda atılan gollerin tamamının görüntüleri izlenerek kayıt altına alınmıştır. Spor Toto Süper Lig Süleyman Seba sezonunun birinci ve ikinci devresinde bütün futbol takımlarının oynadıkları müsabakalardaki attığı ve yediği goller ilk olarak el notasyon yöntemi ile kaydedilmiş % ve frekansları tespit edilerek grafiklerle ifade edilmiştir. Takımları incelediğimizde 306 müsabaka sonunda Süleyman Seba sezonunda atılan toplam 873 golün %83,0 gibi büyük bir bölümü ceza sahası içerisinden atılırken %17,0'ı ise ceza sahası dışından atılmıştır. Takımları incelediğimizde 306 müsabaka sonunda Süleyman Seba sezonunda atılan gollerin gol vuruş tekniğine bakıldığında gollerin %81,2'si ayak ile atılırken %18,8'i ise kafa ile atıldığı görülmektedir. Bunun yanında temas sayıların bakıldığında da gollerin %69,3'ünün 1 temas ile atıldığı, %20,4'ünün 2 temas ile ve %10,3'ünün de 3 ve üzeri temas ile atıldığı görülmektedir. Takımları incelediğimizde 76.-90. dakika zaman aralığında gol olma olasılığı, aslında diğer zaman aralıklarındaki gol olma olasılığından çok yüksektir. Çünkü hakemler ilaveleri (ek süreleri) bu aralığa eklemektedirler. Buna takımların kondisyon durumunu da ekleyebiliriz. 76-90. dakikalar arasında takımların fizik güçlerinin azalmasından bu dakikalar arasında daha çok gol olduğunu söyleyebiliriz. Takımları incelediğimizde 306 müsabaka sonunda Süleyman Seba Sezonunda atılan 873 golün %41,6'sı organize hücum şeklinde gerçekleşirken %21,3'ü ise geçişler şeklinde gerçekleşmiştir. Ligdeki gollerin %11,7'si kornerden atılırken, %12,6'sı serbest vuruş, %8,0'ı penaltı ve %4,8'i de taç atışı aracılığıyla atılmıştır. Takımları incelediğimizde 306 müsabaka sonunda Süleyman Seba Sezonunda atılan gollerin %43,8'inin gol başlangıç bölgesi golü atan takımın yarı sahasında iken %56,2'sinin ise gol başlangıç bölgesi rakip takımın yarı sahasında olmaktadır. Çalışmanın sonucunda atılan ve yenilen gollerdeki hücum organizasyonlarının yapısının belirlenmesine yönelik yaptığımız çalışmada elde edilen verilerin futbolun karakteristiğini belirlemede ve futbolda uygulanacak maça yönelik antrenman modelleri oluşturulmasında katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Wysout Football Video Program (the football video program) and the views of all goals in 2014-2015 Sport Toto League Suleyman Seba Season are watched to ague Süleyman Seba Season is noted with he hand notation method and is stated with the graphics by determining frequency. When analyzed the teams, the eighty three percent of 873 goals at the end of 306 performances are within penalty area on the other hand, the seventeen percent of the mare out of penalty area. When we look at the shot technique of the goals in 306 performances in Süleyman Seba Season, percentage81, 2 of the goals are with the foot while %18, 8 are headgoals. Alternatively, considering the contacts , %69,3 of the goals are with one contact, %20,4 of them are with two contacts and %10,3 are with three or more contacts. When analyzed the teams, the goal possibility between 76-90 minutes is higher than the possibility in the other time interval because there ferees add the additions (additional times) to this interval. The conditions can beadded. It can be said that the physical power of the team sdecrea ses between 76-90 minutes, there fore; there are more goals in this time interval.Considering the goals of 306 performances during Süleyman Seba Season ,it can be reported that %41,6 of the goals are in offensive while %21,3 are in transit, %11,7 of them in the league are from corner, %12,6 are free kicks, %8,0 are penalty and %4,8 are via throwin. When examining the goals in the season, the goals tart zone of %43, 8 is in the half court of team which kicks the goal while %56, 2 are in the half court of the opposing team. The work datum from the studying intended ford etermining the structure of offense organization in all goals will help to contribute the characteristic of football and the formation of training model that directed the match esper formed in football.