Konjenital talipes ekinovarusta literatürün gözden geçirilmesi ve tedavi ve tedavi sonuçlarımız
Review of the literature and our treatment results in congenital talipes equinovarus
  1. Tez No: 20128
  2. Yazar: ALİ OKUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında Ocak 1985 - Şubat 1991 tarihleri arasında tedavi edilen konjenital talipes ekinovaruslu 50 olgunun 80 ayağının sonuçları sunulmuştur. 36 olgunun 53 ayağına konservatif tedavi (manipulasyon ve alçılama) uygulanmış; bunların % 43'ünden iyi, % 14'ünden orta, % 43'ünden de kötü sonuç alınmıştır. Konservatif tedavi uygulanan 16 olgunun 22 ayağı sonradan cerrahi tedaviye alınmıştır. Bunlarla birlikte 31 olgunun 49 ayağına cerrahi tedavi yapılmıştır. Cerrahi işlem olarak posteriyor serbestleştirme, önce medyal sonra posteriyor serbestleştirme, tek-seansta posteriyor serbestleştirme, komplet subtalar serbestleştirme, kalkaneokuboid eklem rezeksiyon ve artrodezisi ve üçlü artrodezis uygulanmıştır. Cerrahi tedavi uygulanan olgulardan % 22'sinde çok iyi, % 57'sinde iyi, % 21 'inde kötü sonuç alınmıştır.
Özet (Çeviri)
REVIEW OF THE LITERATURE AND OUR TREATMENT RESULTS IN CONGENITAL TALIPES EQUINOVARUS SUMMARY In this study, the results of 80 feet of 50 patients with congenital talipes equinovarus were presented. The study was made in the Orthopaedics and Traumatology Department of Medical School of Atatürk University between January 1985 and February 1991. 53 feet of 35 patients were conservatively treated by manipulation and cast application, Of these cases, 43 % was of good result, 14 % of fair result and 43 % of poor result. 49 feet of 31 cases, including 22 feet of 16 cases applied conservative treatment but not corrected, were operated by posterior release, posterior release after medial release, posteromedial release, complete subtalar release, resection and arthrodesis of calcaneal cuboid joint and triple arthrodesis. Of these patients, 22 % was of excellent result, 57 % of good result, 21 % of poor result.