Aile hekimleri, hemşire ve ebelerin çocuk istismarı ve ihmali konusunda farkındalık düzeyleri: Burdur örneği.
Levels of awareness in family doctors, nurses and midwifes regarding child abuse and neglect: sample of Burdur
- Tez No: 462521
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE MAVİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma; çocuk ihmal ve istismarının tanılanmasında önemli rolü olan, aile sağlığı merkezlerinde çalışan aile hekimleri, hemşire ve ebelerin konu ile ilgili bilgi düzeylerini ve farkındalıklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma evrenini ve örneklemini; Burdur il sınırlarında bulunan Aile Sağlığı Merkezlerinin tümü (41 merkez) oluşturmuştur. Çalışma gerekli izinler alındıktan sonra 03 Mart 2016 - 20 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri; araştırmacı tarafından hazırlanan özgün bir“Anket Formu”(EK-A) ve“Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılanmasına Yönelik Ölçek Formu”(EK-B) kullanılarak elde edilmiştir. Hazırlanan anket formları ve ölçek araştırmacı tarafından yüz yüze yöntemle doldurulmuştur. Verilerin istatistiksel analizleri için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0 paket programı kullanılmıştır. Aile hekimlerinin çocuk istismarı ve ihmali belirti ve riskleri tanılama genel ölçek puanları ortalaması 4,11±0,34 iken; hemşire ve ebelerin genel ölçek puanları ortalaması 3,88±0,37 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to determine the levels of knowledge and awareness of family physicians,nurses and midwifes who have an important role to recognize and prevent child abuse and neglect. The research was carried out, following the obtaining of the required approval, over the period March 7, 2016 – January 20, 2017 at all (41) the Family Health Centers (FHC) within the boundaries of Burdur Province. Data for the study was collected through the use of an“Survey Form'' (ATTACHMENT-A) and ”Scale for Identifying Signs and Risks of Child Abuse and Neglect" (ATTACHMENT-B). Survey forms were answered face to face between searcher and family physicians, nurses and midwifes. An SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows 20.0) program was employed for statistical analysis of data. The general scale point mean for identifying signs and risks of child abuse and neglect for family physicians was found to be 4,11±0,34 and 3,88±0,37 for nurses and midwifes.