10-18 yaş arası gençlerin izledikleri dizilerin içerik açısından incelenmesi
Review of the tv series watched by the young people between the ages of 10-18 in terms of content
  1. Tez No: 462551
  2. Yazar: ALEV ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Radyo-Televizyon, Education and Training, Psychology, Radio and Television
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
10-14 ve 15-18 yaş arası gençlerin izledikleri dizilerin içerik açısından incelenmesi amacıyla yapılan bu araştırma iki aşamalı olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında, 10-14 ve 15-18 yaş arası gençler tarafından en çok izlenen diziler tespit edilmiştir. Birinci aşamada, betimsel araştırma modeli ve anket yöntemi kullanılmıştır. Tabakalı örneklem yöntemiyle belirlenen 10-14 yaş arası 1530 genç ile 15-18 yaş arası 2124 genç araştırmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Gençlerin günde ortalama iki saatlerini televizyon izlemeye ayırdıklarını ve bu süreyi dizi izleyerek geçirdikleri görülmüştür. 10-14 yaş arası kızların en çok izledikleri dizi Kiralık Aşk ve en çok sevdikleri dizi oyuncusu Elçin Sangu, erkeklerin en çok izledikleri dizi Diriliş“Ertuğrul”, en çok sevdikleri dizi oyuncusu da Engin Altan Düzyatan; 15-18 yaş arası hem kızların hem de erkeklerin en çok izledikleri dizi Diriliş“Ertuğrul”ve en çok sevdikleri dizi oyuncusu da Engin Altan Düzyatan olarak belirlenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında, ilk aşama sonucunda elde edilen ve gençler tarafından en çok izlenen ilk on dizinin içerikleri incelenmiştir. İkinci aşamada, betimsel araştırma modeli ve içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. İçerik analizi formu olarak;“Çocuk Programlarına Yönelik İçerik Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. İncelenen dizilerin içeriklerinde en fazla sosyal ve duygusal gelişim alanına yönelik içeriklerin bulunduğu ve akabinde şiddet içeriklerinin, bilişsel/algısal gelişim alanına yönelik içeriklerin ve model alma içeriklerinin yoğun olduğu görülmüştür. Fiziksel gelişim alanına yönelik içeriklerin ise yüzdesel olarak bir anlam ifade etmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was designed in two stages for purposes of content review that is the most watched TV series by young people between the ages 10-14 and 15-18. In the first stage of the research was determined the most watched TV series by young people between the ages 10-14 and 15-18. In the first stage was used the descriptive research model and survey method. Determined by the method of stratified sampling 1530 young people between the ages of 10-14 and 2124 young people between the ages of 15-18 has been the research's sample group. It has been seen that young people spend an average of two hours a day watching television and watching this time in a TV series. Girls of between the ages 10-14 are the most watched TV series is Kiralık Aşk and most loved TV series player is Elçin Sangu, boys are the most watched TV series is Diriliş“Ertuğrul”and most loved TV series player is Engin Altan Düzyatan; determined that not only girls but also boys of between the ages 15-18 are the most watched TV series is Diriliş“Ertuğrul”and most loved TV series player is Engin Altan Düzyatan. In the second stage of the research was examined that the contents of the top ten most watched TV series by young people that obtained from as a result of the first stage. In the second stage was used the descriptive research model and content analysis method. As content analysis form;“Content Evaluation Form for Children's Programs”was used. It has been observed that the content of the examined TV series contains the most social and emotional content and then that the contents of violent content, cognitive/perceptual development and modeling contents are intense. It has been identified that content for the physical development area, however, does not mean a percentage.