Articulatio talocruralis morfometrisinin anatomik olarak normal eklem yapısına sahip bireylerin radyografilerinde değerlendirilmesi
Radiographic examination of talocrural joint morphometry in individuals with normal joint anatomy
- Tez No: 462555
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEVZİ SARGON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Articulatio talocruralis travmalarına toplumda çok sık rastlanması nedeniyle bu eklemin anatomik yapısı ve morfometrisinin çok iyi bilinmesi gereklidir. Çalışmanın amacı; articulatio talocruralis morfometrisinin yaş grupları ve cinsiyet parametrelerine göre geniş serilerde değerlendirilerek literatüre katkı sağlamaktır. Tez çalışmasında, ayak bileği ekleminde herhangi bir patolojisi bulunmayan ve eklemin anatomik olarak normal olduğu tespit edilen 274 bireyin (134 erkek, 140 kadın) ayak bileği radyografileri incelendi. Tanımlanan parametrelerin morfometrik ölçümleri yapılarak elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmeleri yaşa ve cinsiyete bağlı olarak karşılaştırıldı. Morfometrik ölçümlerini yaptığımız parametreler arasında yer alan tibia'nın mediolateral çapının ölçümü (TML), fibula'nın mediolateral çapının ölçümü (FML), trochlea tali'nin yüzey alanı ölçümü (TTA) ve SİGMA açısı değerleri literatürde ilk defa bizim tarafımızdan tarif edilmiştir. Ayrıca; çalışmada articulatio talocruralis'in en iç noktaları arasındaki mesafe (ATİ), articulatio talocruralis'in en dış noktaları arasındaki mesafe (ATD), malleolus medialis ile talus arasındaki açılar (DELTA, GAMA) malleolus lateralis ile talus arasındaki açılar (ALFA, BETA) ve trochlea tali'nin sagittal uzunluğu (TSU) ölçüldü. Tez çalışmamızda, cinsiyetler arasında TML, FML, TTA, ATİ, ATD uzunlukları ve ALFA açısı değerlendirildiğinde; erkeklere ait verilerin kadınlardan daha fazla olduğu tespit edildi. Bununla birlikte; kadınlarda TSU, SİGMA ve BETA açılarının erkeklerden daha yüksek olduğu bulundu. DELTA ve GAMA açıları her iki cinsiyette karşılaştırıldığında; erkek ve kadınlarda yaklaşık olarak eşit değerler saptandı. Geniş serilerde ve normal bireylere ait articulatio talocruralis radyografilerinde gerçekleştirilen bu morfometrik analizlerin literatüre katkı sağlayacağını, ayak bileği ile ilgilenen hekimlere yol göstereceğini ve implant teknolojisi üreten firmalara önemli bir katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The traumas of talocrural joint is very common in population. Therefore; the anatomy and morphometry of this joint has a great importance. The aim of this study was to examine the morphometry of talocrural joint in a large series of patients according to age and sex in order to add some new knowledge to the literature. In the thesis study; the talocrural joint radiographs of 274 anatomically normal patients (134 males, 140 females) were examined. The morphometric measurements of the defined parameters were done and their statistical analysis were performed according to age and sex. From our parameters; measurement of the mediolateral diameter of tibia (TML), measurement of the mediolateral diameter of fibula (FML), surface area measurement of trochlea tali (TTA) and SİGMA angles were firstly defined in this study. Additionally; the innermost distance of talocrural joint (ATİ), the outermost distance of talocrural joint (ATD), the angles in between the medial malleolus and talus (DELTA, GAMA), the angles in between the lateral malleolus and talus (ALFA, BETA) and the sagittal measurement of trochlea tali (TSU) were also measured. In the comparison of TML, FML, TTA, ATİ, ATD measurements and ALFA angle in both sexes; they were found to be higher in males than in females. However; TSU, SİGMA and BETA angles were found to be higher in females, when compared with males. The DELTA and GAMA angles were nearly the same in both sexes. These morphometric analyses were performed in a huge number of anatomically normal patients' radiographs and therefore; we believe that the study will add a new knowledge to the literature, will help to the clinicians who are dealing with the ankle joint and will be useful for the companies who are working on implant technology.