Stres üriner inkontinansı olan kadınlarda pelvik taban kas eğitimine ek olarak uygulanan vajinal tampon eğitiminin etkileri
The effects of vaginal tampon training added to pelvic floor muscle training in women with stress urinary incontinence
  1. Tez No: 462554
  2. Yazar: CEREN ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, pelvik taban kas eğitimine (PTKE) ek olarak uygulanan vajinal tampon eğitiminin (VTE) stres üriner inkontinans (SÜİ) üzerine etkisini incelemekti. SÜİ semptomu olan toplam 34 kadın bu randomize kontrollü çalışmayı tamamladı [PTKE+VTE (n=16), PTKE (n=18)]. Değerlendirme parametreleri subjektif iyileşme algısı, üriner inkontinans şiddeti, yaşam kalitesi, üriner parametreler, pelvik taban kas kuvveti (PTKK) ve pelvik taban kas enduransı (PTKE) olarak belirlendi. Subjektif iyileşme algısı hariç tüm sonuç ölçümleri başlangıçta, 4. hafta, 8. hafta ve 12. haftada değerlendirildi. PTKE+VTE ve PTKE gruplarına 12 hafta süresince standardize tedavi programı uygulandı. Çalışmanın sonuçlarına göre, gruplar arasında subjektif iyileşme algısında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). Gruplar arası analizler, tüm zaman alanlarında inkontinans şiddeti, inkontinans semptom skoru, PTKK, PTKE, üriner parametreler ve tüm yaşam kalitesi puanlarında (sosyal limitasyonlar hariç) gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığını gösterdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of the vaginal tampon training (VTT) added to PFMT on stress urinary incontinence (SUI). A total of 34 women who had symptom of SUI were completed this randomized controlled study [PFMT+VTT (n=16), PFMT (n=18)]. Assessment parameters were determined as subjective perception of improvement, severity of urinary incontinence, quality of life, urinary parameters, pelvic floor muscle strength (PFMS) and pelvic floor muscle endurance (PFME). All outcome measures except subjective perception of improvement were assessed at baseline, 4th week, 8th week and 12th week. A standardized 12-week treatment protocol was performed to the PFMT+VTT and PFMT groups. According to results of the study, there was no statistically significant difference in self-reported improvement between groups at all time points (p>0.05). Between-group analysis showed that there were no statistically significant differences in the incontinence severity, symptom distress score, PFMS, PFME, urinary parameters and in all domains of quality of life scores except social limitations at all time points (p>0.05).